София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

България, Гърция, Румъния и Сърбия с общи проекти

Лидерите на четирите страни се срещнаха в Букурещ

6 годиниПолитика 5 Боряна Райчева

„България, Гърция и Румъния трябва да помогнат на Сърбия за влизане в Европейския съюз. Балканите могат да бъдат много проспериращо място. Ние искаме инфраструктура, искаме пристанища, искаме свързаност, искаме да напреднем в икономически план“. Това каза след края на третата лидерска среща в рамките на Съвета за сътрудничество на високо равнище между България, Румъния, Сърбия и Гърция, българският премиер Бойко Борисов.

Сред основните теми на разговорите вчера са били общите инфраструктурни проекти в контекста на свързаността на Балканите, сигурността и стабилността в региона и подкрепата за евроинтеграцията на държавите от Западните Балкани.

Транспортните коридори, енергийната и дигиталната свързаност бяха също така във фокуса на разговорите между премиерите Бойко Борисов, Виорика Дънчила, Алексис Ципрас и президента Александър Вучич, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Лидерите решиха да се формират работни групи на министрите на транспорта и съобщенията на четирите страни, които да финализират проектите преди срещата от формата 16+1 през юли в София.

„Това, че срещите ни продължават да се провеждат, е една добра новина. Ние нямаме намерение да излизаме с декларации, ние искаме инфраструктура, пристанища, искаме да напреднем“, каза премиерът Борисов, който през есента миналата година домакинства във Варна първия форум в този формат. Той отново призова за разбирателство и диалог на Балканите, подчертавайки, че проблем в която и да е държава става всеобщ за региона.

Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас посочи, че целта на четиристранния съвет е да допринася за мира, стабилността и сигурността в региона. „Балканите имат потенциал и ние сме тук, за да използваме възможностите за развитие според нашите интереси, а не само според дневния ред на трети страни“, каза Ципрас. Той съобщи, че страната му обмисля да се включи в инициативата 16+1.

Гръцкият, както и румънският премиер Виорика Дънчила, оцениха високо постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Те откроиха приоритета Западни Балкани и потвърдиха подкрепата си за процеса на евроинтеграция на страните от региона.

Президентът Александър Вучич благодари за ангажираността към Западните Балкани и конкретно към Сърбия и подчерта готовността и на четирите страни от Съвета за ускоряване на реализацията на инфраструктурните проекти.