Франция триумфира на Мондиал 2018

Путин окичи френските футболисти със злато

6 годиниСпортни 20 Боряна Райчева

Френският национален отбор по футбол победи хърватския отбор с  4:2 във финалния мач на Световното първенство в Русия. Срещата се състоя в Москва на стадион "Лужники".

Това е втората световна титла за Франция. За първи път французите станаха шампиони на домакинския турнир през 1998 година.

Главният треньор на Франция Дидие Дешамп стана третият в историята, който спечели Световната купа като играч и като треньор. Дешамп беше капитан на френския национален отбор през 1998 година.

Хърватският отбор зае второ място в Световното първенство и постигна най-добрия резултат в историята си. Хърватите за пети път играха на Световното първенство.

Попаденията за паметния успех бяха дело на Марио Манджукич, който си отбеляза автогол, Антоан Гризман, Пол Погба и Килиан Мбапе. За Хърватия попадения реализираха Иван Перишич и Манджукич, който така отбеляза и в двете врати.

Финалът на Световната купа в Русия стана вторият в историята. Само във финала на 1958 г. бяха отбелязани повече голове, бразилските и шведските национални отбори отбелязаха седем пъти (5: 2).

На Световното първенство през 2018 г. бе отбелязан рекорден брой голове.

Ръководителят на Международната футболна федерация Джани Инфантино връчи на френския отбор  Световната купа. Трофеят бе представен на терена от световния шампион през 2014 г., германецът Филип Лам.

Златните медали бяха окачени на френските футболисти от руския президент Владимир Путин, френския президент Еманюел Макрон и хърватския президент Колинда Грабар-Китарович.