Юношеските национали се класираха за Европейското в Грузия

Българите победиха в група с Франция, Босна и Израел

7 годиниСпортни 1 Боряна Райчева

Българският национален юношески отбор (до 19 години) се класира за финалите на Европейското първенство по футбол, което ще се проведе през юли в Грузия. Българите победиха с 3-1 Босна и Херцеговина в решителен мач и със 7 точки завършиха на първо място в групата, в която бяха още Франция и Израел.

България завърши наравно с Израел и победи действащия европейски шампион Франция, след което треньорът на французите беше уволнен. В другия мач от групата Франция и Израел завършиха наравно 0-0.

Срещу Босна българският отбор се нуждаеше от задължителна победа, тъй като двата тима бяха с по 4 точки, но босненците имаха по-добра голова разлика.

Юношите на България решиха мача още през първото полувреме, след като от 3 удара във вратата вкараха три гола и поведоха с 3-0. Георги Русев откри резултата от дузпа още в четвъртата минута, в 29-ата минута Калоян Кръстев удвои, а в добавеното време на първата част пак той направи преднината на българите класическа.

През второто полувреме босненците върнаха един гол, но това беше всичко.

За финалите в Грузия вече се класираха отборите на Англия и Чехия. Мачовете в другите групи предстоят.

България ще играе за трети път на европейско първенство в тази възраст, в която във финалите участват само осем отбора. Първото класиране беше през 2008 г. при Михаил Мадански, а второто - през 2014 г. под ръководството на Александър Димитров.