Русия взе Олимпийската титла в хокея

Сборная победи Германия в драматичен финал

6 годиниСпортни 2 Боряна Райчева

Русия победи Германия с 4:3 след продължения на финала на Олимпийския турнир в Пьончан. Двубоят бе много драматичен, като малко преди края на редовното време немците се виждаха победители за първи път в историята на най-големия спортен турнир в света.

В първата третина руснаците поведоха с 1:0 с гол на Вячеслав Войнов секунда преди финалната сирена. До края мачът премина през инфарктни обрати. Първо, Герамния изравни в 30-та минута чрез Феликс Шюц. В средата на третата част Никита Гусев отново изведе руснаците напред, но след 10 секунди Германия изравни с попадения на Доминик Кагун. Напрежението достигна своя връх, когато три минути преди края немците сензационно поведоха – гол вкара Йонас Мюлер. 56 секунди преди края обаче Никита Гусев вкара втория си гол в мача и така изравни резултата – 3:3.

В овертайма немците направиха грешка, която им костваше загубата. При наглед безобидна ситуация техен хокеист извърши нарушение срещу Павел Дацюк и така останаха с трима полеви играчи, което пък позволи на Кирил Капризов да отбележи победния гол.

Това е първа титла за отбора с името Русия след разпадането на Съветския съюз. Досега най-доброто постижение на страната бе второто място на игрите в Нагано преди 20 години.

През 1992 година тимът спечели златото в Албервил, но под името ОНД. ПАвел Дачюк и Иля Ковалчук подобриха рекорда за най-много мачове на Олимпийски игри – 29, като изпревариха състезавалия се за СССР Дариюс Каспарайтис с 28.