Андреа Довициозо завърши с победа сезона в МотоGP

Довициозо остана втори с 245 точки, а трети е Валентино Роси (Италия) с "Ямаха" със 198 точки

5 годиниМоторни 4 Телевизия Евроком

Финалът на сезона в MotoGP бе драматичен. Състезанието в две части, спряно заради проливния дъжд, спечели Андреа Довициозо (Ducati Team), който финишира във Валенсия на пистата Рикардо Тормо пред Алекс Ринс  (Suzuki Ecstar), а трети стана Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing), който донесе първия подиум за австрийската марка.
Състезанието бе спряно с червен флаг след 14 обиколки заради проливния дъжд и катастрофите на няколко състезатели, сред които и световния шампион Марк Маркес  (Repsol Honda) и Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP).
В първата част Ринс взе холшота и поведе, а Винялес направи добър старт, преди Андреа Довициозо да го изпревари със своя Desmosedici. Маркес стартира от 6-а позиция и се залепи за лидерите. Междувременно станаха няколко катастрофи – на 3-ия завой паднаха Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) и Джак Милър (Alma Pramac Racing), но първия продължи. На същата обиколка, но на завой 9 падна и Маркес и имаше луд късмет, защото не контузи допълнително изкълченото си ляво рамо, въпреки че изпитваше силна болка. След още няколко тура в пълен хаос под пороя, Роси стигна до 3-о място, на 2,2 сек. след лидера Ринс, Довициозо и съотборника му Винялес. На 13-ата обиколка, на завой 13 Винялес падна, а в същия тур, на завой 8 катастрофира и Франко Морбидели (EG 0,0 Marc VDS), който се движеше 5-и. Падна и Брадли Смит (Red Bull KTM Factory Racing), а Дови и Роси догониха Ринс и го изпревариха на завой 11. Дезмо Дови вдигна ръката си за червен флаг.
Тъй като не бе измината три четвърти от дистанцията, класирането на пилотите за старта новото състезание от 14 обиколки бе на базата на позициите им в 13-ата обиколка. Така в 15 ч. местно време питлейна бе отворен за новия старт, а Ринс е на първа позиция, до гето Дови и Роси, а Дани Педроса (Repsol Honda) бе 4-и в последното си състезание. Стартираха 16 пилоти.
Ренс отново поведе, следван от Довициозо, който със своя GP18 изпревари испанеца на втория тур и Роси. Тримата лидери бързо бяха догонени от Еспаргаро, който изпревари Педроса със своя КТМ. Дъждът обаче отново се усили,  Роси също мина пред Ринс. 6 обиколки преди края Доктора падна на завой 12, като поднесе на Еспаргаро и КТМ място на подиума.  За Довициозо това бе първа победа от Мизано насам, ринс взе своя 5-и подиум за годината, а Еспаргаро успя да задържи зад себе си Микеле Пиро (Ducati Team) и донесе на КТМ първия подиум. Така австрийската марка имаше за този уикенд подиум и две победи – Чан Ончу в Moto3 и Мигел Оливейра в Moto2.
Зад Пиро, 5-и стана новата легенда на MotoGP Педроса,  който каза довиждане на  Гран При, но със сигурност помогна на Repsol Honda за тройната корона при кралете. Зад Дани се класира друг пилот на Honda – Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu), който постигна най-доброто класиране в кариерата си – 6-и. Зад него бе Йохан Зарко  (Monster Yamaha Tech 3), който е най-добрият пилот от независим отбор за 2018 г. Брадли Смит стана 8-и, като направи най-доброто си класиране за КТМ в последното си състезцание за отбора. Заместникът на контузения Кал Кръчлоу – Щефан Брадъл (LCR Honda Castrol) стана 9-и, а Хафиз Сиахрин (Monster Yamaha Tech 3) стана 10-и, но не можа да победи Морбидели за титлата Новак на годината.