Барселона победи Реал Сосиедад с 4:2

Каталунците спечелиха спектакъл с шест гола на „Аноета” в Сан Себастиан

Реал Сосиедад изтърва два гола аванс и загуби у дома от лидера Барселона с 2:4 в чудесен спектакъл от 19-ия кръг на испанската Примера дивисион. Лионел Меси вкара последния гол в мача и с 366 попадения стана най-резултатният футболист в историята на петте водещи първенства в Европа.
Каталунците започнаха агресивно и още в третата минута вратарят на домакините Херонимо Руи трябваше да се намесва, изпреварвайки нахлуващия на скорост Луис Суарес. Три минути по-късно пък Сержи Роберто излезе сам срещу Руи, но си бе повел твърде дълго топката. В 9-ата минута пък Меси отправи опасен удар и топката мина на сантиметри от сглобката на вратата.
Домакините от Сан Себастиан поведоха с първата си по-сериозна атака, а автор на гола стана Вилиан Жозе (11), който засече топката с глава след центриране на Чаби Прието и я прати в земята, след което тя се удари в напречната греда и влезе във вратата. След гола гостите отстъпиха инициативата и в 28-ата минута Вилиан Жозе отново прати топката в мрежата след рикошет. Съдията обаче отсъди нарушение за падане на Иван Ракитич преди това, но на повторенията се видя, че по-скоро хърватинът извършва фаул срещу Сурутуса. В следващите няколко минути публиката освиркваше съдията за това негово решение. В 31-ата минута Серхио Каналес шутира от малък ъгъл, но Тер Щеген спаси. Малко по-късно Хуанми (34) удвои аванса на баските след рикошет и в крака на Сержи Роберто.
Играчите на Ернесто Валверде все пак успяха да върнат един гол до края на първата част, а това направи Паулиньо (39), който засече центриране на Луис Суарес. Това бе осми гол за бразилеца в испанския елит този сезон.
Веднага след почивката Тер Щеген отрази удар на Каналес, а малко след след това Луис Суарес (50) изравни след асистенция на Лионел Меси и прехвърлящ удар. Гостите продължиха да играят по-настойчиво и усилията им дадоха резултат. Луис Суарес (71) вкара втория си гол в мача след пас на Вермален за 2:3.
Пет минути преди края дойде моментът и на Лионел Меси (85), който оформи крайния резултат и записа името си в историята. Аржентинецът подобри рекорд отпреди 39 години на германската легенда Герд Мюлер. Това бе 366-и гол за Меси в испанския елит, а така той стана най-резултатният футболист в някое от водещите пет първенства на Европа - Испания, Германия, Италия, Франция и Англия. Легендата на Байерн вкара 365 гола за 15 години, а Меси има вече 366 в едва 14-ия си сезон за каталунците.
След 16-ата си победа за сезона Барса има 51 точки и преднина от 19 пред шампиона Реал Мадрид, който е едва четвърти и има мач по-малко. Най-близо до каталунците е Атлетико (Мадрид), който изостава на 9 точки от тях. Реал Сосиедад допусна осма загуба и остава 15-и с 23 точки.