Франция изхвърли Аржентина и сложи край на мечтата на Меси

"Петлите" изпратиха "гаучосите" у дома след спектакъл с обрати и красиви попадения

6 годиниФутбол 5 Телевизия Евроком

Франция победи Аржентина с 4:3 в прекрасно зрелище на „Казан Арена“ и е първият четвъртфиналист на световното първенство по футбол в Русия. Антоан Гризман (13-дузпа) даде преднина на „петлите“, а „гаучосите“ направиха пълен обрат с феноменален гол на Анхел Ди Мария (41) и друг с малко късмет на Габриел Меркадо (48) при удар на Лионел Меси. Играчите на Дидие Дешан обаче съкрушиха със съперника със страхотен гол на Бенжамен Павар (58) и две попадения на Килиан Мбапе (64, 68). В добавеното време влезлият като резерва Серхио Агуеро (90+3) само оформи крайния резултат след асистенция на Меси.
Аржентинците владееха повече топката през първата част, а французите действаха с мълниеносни контраатаки. Още в 9-ата минута Антоан Гризман изпълни пряк свободен удар и топката разтресе напречната греда. Две минути след това "петлите" проведоха скоростна контраатака, при която Килиан Мбапе пое топката зад центъра на терена, надбяга Хавиер Массчерано, а след това и Маркос Рохо, който събори в наказателното поле. Съдията от Иран Алиреза Фагани отсъди дузпа, а две минути по-късно Антоан Гризман бе хладнокръвен от бялата точка за 1:0. Дузпата се забави заради оказване на медицинска помощ на Мбапе.
В 27-ата минута Аржентина поиска дузпа, след като Павод изведе Меркадо, който влезе в наказателното поле и се опита да подаде на Ди Мария, а топката срещна ръката на Юмтити. Съдията обаче прецени, че няма умисъл в действията на защитника, който бе прибрал ръката до тялото. Три минути след това "петлите" организираха нова опасна атака, при която този път финтовете на Мбапе срещу Талиафико не минаха.
"Гаучосите" успяха да изравнят четири минути преди края на първата част, когато свободният Анхел ди Мария получи топката на няколко метра пред дъгата на наказателното поле и с феноменален удар прати топката в горния ляв ъгъл на вратата, пазена от Лорис, изравниявайки резултата - 1:1.
Три минути след почивката "гаучосите" стигнаха до пълен обрат с голяма доза късмет. Евер Банега изпълни пряк свободе удар отляво на наказателното поле на "петлите", защитниците не успяха да изчистят топката и Лионел Меси отправи удар, стигна се до рикошет в крака на Габриел Меркадо и гол за пълния обрат в мача - 1:2. В 56-ата минута Фасио сгреши в защита, чуквайки топката към вратаря Армани, но тя премина покрай него, а притичалият Антоан Гризман не успя да я насочи в мрежата от малък ъгъл. Две минути след това Матюиди изведе Мбапе, който центрира отляво в наказателното поле на "гаучосите", а топката стигна до Бенжамен Павар, който със страхотен удар от въздуха не остави никакви шансове за Армани - 2:2.
Зрелището продължи и "петлите" бързо стигнаха до обрат в своя полза. В 64-ата минута Люка Ернандес центрира в наказателното поле на Аржентина, където след карамбол топката стигна до Килиан Мбапе, който мощен удар от близка дистанция вкара за 3:2. "Гаучосите" изпаднаха в нокаут само четири минути по-късно. Матюиди подаде към Оливие Жиру, който даде перфектен пас към Мбапе и нападателят на ПСЖ остана сам срещу Армани, преодолявайки го за 4:2. Така Мбапе стана първият тийнейджър с два гола в един мач на световно първенство от 1958 година насам, когато това прави Краля на футбола Пеле с екипа на Бразилия.
Французите продължиха да контраатакуват опасно, а "гаучосите" не успяваха сериозно да застрашат вратата на Юго Лорис. В третата минута от добавеното време Лионел Меси сложи топката на главата на Серхио Рамос, който от близка дистанция оформи крайното 4:3.  След гола имаше разправии межди играчи на двата тима, а съдията показа жълти картони на Жиру и Отаменди. С последната атака в мача Меса имаше шанс да изравни, след като засече топката на границата на вратарското поле, но я прати над напречната греда.
Така Аржентина напусна Мондиал 2018 и "петлите" сложиха край на мечтата на Лионел Меси за световна титла, продължавайки напред.