Хамилтън спечели Гран при на САЩ

Британецът без проблеми в САЩ, Фетел втори, Верстапен загуби третото място заради наказание

6 годиниМоторни 6 Телевизия Евроком

Люис Хамилтън е още по-близо до титлата, след като спечели и Гран При на САЩ. Себастиан Фетел остана втори, но преднината на британеца в класирането се увеличи до 66 точки. Германецът все пак успя да удължи още малко интригата, макар че положението му изглежда безнадеждно. Трети завърши вторият пилот на Ферари Кими Райконен, който в края имаше и късмет, тъй като финишира четвърти. Победата е 62-а в кариерата на Хамилтън и 5-а от 6 състезания на пистата край Остин. В оставащите 3 състезания той се нуждае от едва 9 точки, за да стане шампион, казано по друг начин и пето място ще му бъде достатъчно. На старта Хамилтън малко се забави и Фетел се измъкна начело покрай него, като сякаш имаше леко докосване между двамата. Ботас и Рикардо останаха след тях, но Окон и Алонсо спечелиха по една позиция. Стартиралият 17-и Макс Верстапен пък бързо си проби път напред, след като тръгна с по-твърдите гуми. Рикардо атакува Ботас, но финландецът успя да запази позицията си. В същото време Хамилтън остана близо до Фетел и в един момент започна да го настига и в 6-ата обиколка успя да го изпревари сравнително лесно и да си върне водачеството, като в 10-ата обиколка поведе с над 2 секунди. Верстапен си пробиваше път напред, но съотборникът му Даниел Рикардо трябваше да напусне надпреварата, след като моторът му не издържа. Фетел първи спря за смяна от лидерите, като се върна на пето място. Ботас мина през бокса и се върна зад Себастиан, а в 20-ия тур същото направи и Хамилтън и успя да се върне пред Фетел и да запази позицията си. След това последва поредното отпадане на Фернандо Алонсо поради повреда. Верстапен се бе оказал начело в един момент, тъй като не бе спирал в бокса, но след като го направи логично загуби позиции и се завърна на 5-о място. Отпред Хамилтън натрупа аванс от над 6 секунди в 36-ата обиколка. Карлос Сайнц успя да изпревари Серхио Перес за 7-о място след впачетлавяща маневра и показа отлично пилотиране на Рено. Райконен обаче настигна Ботас, а малко пред двамата бе Фетел. Верстапен обаче отново бе фантастичен и в 38-ата обиколка смени отново гумите си, като сложи ултрасофт. От Ферари отговориха и повикаха Фетел в бокса, който остана пред Макс, макар и със съвсем малък аванс. В 42-ата обиколка Райконен изпревари Ботас след отлична атака, след като в предишните обиколки темпото му бе отлично. Фетел успя да настигне пилота на Мерцедес в следващите обиколки и в 51-ата го изпревари от външната страна, за да заеме третото място. Още в следващия тур Райконен очаквано го пропусна пред себе си и така Фетел бе втори, но преднината на Хамилтън бе твърде сериозна. Врестапен също изпревари Валтери, който дори смени гуми в самия край, без обаче да може да постигне нещо повече от пето място. Макс обаче погледна към подиума и в последната обиколка успя да изпревари Кими Райконен. Оказа се обаче, че при маневрата холандецът е напуснал пистата и с четирите си гуми и стюардите го наказаха с 5 секунди, което означаваше, че той губи позицията си на подиума.  Валтери Ботас завърши 5-и, а точки взеха още Естебан Окон, Карлос Сайнц, в дебюта си за Рено, Серхио Перес, Фелипе Маса и Данийл Квят.