Полша победи Япония с 1:0

Япония на 1/8-финал след уникален прецедент с картони

Полша победи Япония с 1:0 в последен двубой от груповата фаза на Мондиала в Русия. Загубата изравни азиатците с тима на Сенегал (4 точки, еднаква голова разлика 4:4 и 2:2 в прекия двубой), но феърплей критерият - по-малко жълти картони наклони везните в полза на Япония и остави тима на второ място в групата след Колумбия.Определянето на участник в следващата фаза с феърплей критерий е прецедент, а е напълно възможно двубоят между Англия и Белгия също да бъде решен така, ако мачът завърши без победител.
Двубоят започна по-добре за азиатците, които можеха да поведат след три опасни атаки около 15-ата минута, когато Оказаки, Муто и Сакай се разминаха с гола. Полша, с титуляр защитникът на Лудогорец Яцек Гуралски, отвърна с много опасен удар с глава на Гросицки, при който топката премина голлинията с половината си обем, но вратарят я върна към терена преди да попадне в мрежата му.
Втората част започна по-добре за поляците, които стигнаха до гол в 60-ата  минута, дело на Ян Беднарек. До края азиатците не затрудниха особено съперника и изчакваха добри новини от другия мач в групата между Колумбия и Сенегал (1:0). На 1/8-финалите Колумбия играе с втория от групата на Англия и Белгия, а Япония се среща с лидера в по-трудния поток, в който са още Уругвай, Португалия, Франция, Аржентина, Бразилия и Мексико.