Себастиан Фетел спечели Гран При на Австралия

Люис Хамилтън остана на второ място, Ботас е трети

7 годиниМоторни 5 Телевизия Евроком

Себастиян Фетел спечели първия старт за сезона във Формула 1 - Гран при на Австралия. На второ място остана Люис Хамилтън (Мерцедес), трети се нареди другият пилот на Мерцедес - Валтери Ботас. Това е 43-ти успех за Фетел в кариерата му и първи за Ферари от 18 месеца насам. За последно германецът триумфира на 20 септември 2015 година в Гран при на Сингапур.
Четвърти финиша Кими Райконен, а пети бе Макс Верстапен. За съжаление другият пилот на Ред Бул - Даниел Рикrардо, за когото състезанието в Австралия е домашно, отпадна и не можа да зарадва родните си фенове. Фелипе Маса, който този сезон се завърна, за да помогне на Уилямс и да замести Ботас, финишира шести. Топ 10 затвориха Серхио Перес, Карлос Сайнц, Даниил Квят и Естебан Окон.
От полпозишън потегли Хамилтън (Мерцедес). От Ферари обаче направиха страхотна стратегия и спечелиха успеха. В 17-ата обиколка Хамилтън влезе в бокса, а през това време Фетел натрупа достатъчна преднина. Хамилтън се върна на пистата и бе забавен от Макс Верстапен. Фетел натрупа още повече аванс, влезе в бокса в 24-ата обиколка и след престоя отново се върна като лидер, пред Хамилтън.
До края на състезанието имаше дилема в Мерцедес дали Хамилтън да пусне по-бързия Ботас на второ място, за да преследва Фетел. В крайна сметка четирикратният световен шампион Фетел финишира първи, оставяйки Хамилтън зад себе си, а Ботас - трети.