Шахтьор (Донецк) победи Рома с 2:1

„Миньорите” от Донецк спечелиха домакинството си в Харков

Шахтьор (Донецк) обърна у дома Рома с 2:1 в първи мач помежду им от 1/8-финалите на Шампионската лига и взе минимален аванс преди реванша във Вечния град.
Срещата бе много динамична и изпъстрена с доста голови положения пред двете врати. В началните минути Рома изпълни стигна до три поредни корнера, при последния от които Един Джеко засече топката отблизо, но вратарят Пятов спаси. След това Марлос от домакините се подигра с Коларов, но Алисон спаси удара му. До края на първата част Джеко не спря да тормози защитата на „миньорите” и подаде на Ченгиз Юндер (41), който сам срещу Пятов се разписа за 0:1. Малко преди почивката централният защитник на домакините Сергей Кривцов се контузи и бе заменен от Иван Ордец.
Малко след почивката Факундо Ферейра (52) изравни след дълъг пас на Ракитский. Този гол окрили домакините и стражът на гостите Алисон трябваше да се намесва решително при удари на Марлос и Тайсон. Бразилският вратар обаче бе безпомощен при удара на своя сънародник Фред (71) от фаул, след като топката се отклони в напречната греда и влетя в мрежата.
Шахтьор се дръпна в отбрана и разчиташе на опасни контраатаки. В 88-ата минута удар на Жерсон извън наказателното поле бе отразен от Пятов. В последните секунди пък домакините изпуснаха прекрасна възможност за трети гол. Падналият Бруно Перес обаче успя да избие в корнер удара на Факундо Ферейра.
Реваншът на „Олимпико” в Рим е на 13 март.