Search Suggestions
      събота, 14.12.24
      Search Suggestions

          3D визуализация представи последиците от дългогодишно недоспиване

          Експерт прогнозира какво може да бъде бъдещето на лишените от сън британци с помощта на серия от снимки, съобщи Mirror. 

          Запознайте се с „Хана“ (име на британка, участвала в експеримента): червеноока представа за това как биха могли да изглеждат хората в близкото бъдеще, с оплешивяваща коса, бръчки, къси и подути крака, закръглен корем и безброй други заболявания.

          Причината? Лоши навици за сън. Експертът по съня д-р Софи Босток смята, че сме в разгара на „епидемия от умора“, тъй като нови данни показват, че средностатистическият британец спи само по 6 часа и 24 минути на нощ – и последствията изглеждат доста тежки.

          3D визуализация на „Хана“, базирана на научни доказателства, показва драматичните физически последици, които липсата на сън и неспособността да се „изключим“ могат да имат върху тялото. На снимката се виждат множество кожни проблеми, включително жълтеница и бръчки, както и алопеция (косопад).

          Но освен от физически промени, лишените от сън страдат и от загуба на краткосрочна памет, повишена чувствителност към болка и спонтанна болка в раменете и гърба. Лишената от сън британка е станала и по-уязвима към респираторни инфекции като настинка и грип.

          Твърде голямата умора, за да спортува, в съчетание с ограничения сън, който влияе на хормоните, контролиращи чувството за глад и ситост, са довели и до значително увеличаване на теглото. Тревожното е, че този начин на живот е довел и до атрофия на мускулите на Хана – ръцете и краката ѝ са намалели по размер и форма. 

          Снимка tylacom

          Д-р Босток заяви: 

          „През последните няколко десетилетия се ускориха изследванията за значението на постоянния и качествен сън за нашето здраве и благополучие. Много от нас не осъзнават, че безразборното ежедневие и липсата на сън нарушават циркадните ни ритми – 24-часовите цикли, които контролират физиологията ни“.

          „Хана е провокираща мисълта илюстрация на цялостното въздействие, което сънят оказва върху поддържането на цялостното здраве. Проучванията показват, че продължителният недостиг на сън може да ви изложи на по-висок риск от състояния, които могат да повлияят на сърцето – включително затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет тип 2“, добави експертът.

          Доказателствата, на които се опира експериментът, са събрани от публикувани научни статии в академични списания от 2010 г. насам. Те включват физическите въздействия върху човешкото тяло – включително мозъка, имунната система, мускулите, кожата, очите и косата – които липсата на сън може да окаже върху организма.

          Използвайки тази информация, екипът работи с аниматори и художници, за да създаде Хана – визуално представяне на последиците от липсата на сън и дилемата за недостига на сън във Великобритания.

          Лиза Ричардс, маркетинг директор в Bensons, каза: „Хана е най-лошият сценарий за това, което може да се случи на някого, ако той прави всичко лошо по отношение на съня“.

          „Разбира се, тя не представлява всички британци, но причината, поради която искахме да създадем този модел, беше да накараме хората да се замислят по-внимателно за цялостното си преживяване по време на сън. Използването на тази визуална форма улеснява хората да се идентифицират с проблема и с основните признаци на дългосрочните последици от липсата на сън“.

          Начините да избегнете подобни симптоми включват физическа активност, ставане от леглото по едно и също време на денонощието, когато е възможно, за да подобрите циркадния си ритъм, търсене на естествена светлина през деня, хранене преди лягане, избягване на времето за гледане на екрани преди лягане и инвестиране в поддържащ матрак, който да спомогне за по-добър сън.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions