В югозападната част на Иран се разрази пясъчна и прашна буря, която доведе до затваряне на училища и обществени сгради и отмяна на полети поради лоша видимост, съобщиха държавните медии.
Гъста жълта мъгла забули богатите на петрол провинции Хузестан и Бушер, които граничат с Ирак и се намират на повече от 400 км от Техеран.
На снимки, излъчени от официалната информационна агенция ИРНА, сградите едва се виждаха, а жителите се предпазваха с маски.
В югозападната част на Иран училищата и обществените служби ще останат затворени на 15 декември, работен ден, а всички полети са преустановени до второ нареждане поради това, че видимостта е намалена до 100 метра, съобщи информационна агенция Tasnim.
В град Абадан в провинция Хузестан качеството на въздуха беше определено като „опасно“ с индекс 500, което надхвърля повече от 25 пъти нормите на замърсяване, считани за допустими от Световната здравна организация (СЗО).
Според държавната телевизия бурята е дошла от съседен Ирак, а друга прашна такава е засегнала град Забол в югоизточната провинция Систан-Балучестан.
Праховите и пясъчните бури отдавна засягат региона, но през последните години те стават все по-интензивни и по-чести, като Иран е особено силно засегнат.
Експертите свързват тази тенденция с прекомерната паша, сушата, обезлесяването и прекомерното използване на речната вода.
През септември 2023 г. най-малко трима души загиват, а повече от 1300 други се нуждаят от медицинска помощ, когато прашни бури връхлитат провинция Систан-Балучистан.
Иран, с население от над 85 милиона души, е сред страните, които са най-уязвими от изменението на климата и повишаването на глобалните температури.
Той също така преживява многократни засушавания, както и редовни наводнения – явление, което се влошава, когато проливните дъждове падат върху нажежената от слънцето земя