Сирийската централна банка, контролирана от режима на Башар Асад, е прехвърлила приблизително 250 милиона долара в брой в Русия за период от две години, разкрива „Файненшъл таймс“. Въпреки острия недостиг на чуждестранна валута в страната, тези средства са били транспортирани под формата на близо два тона банкноти от 100 долара и 500 евро до летище „Внуково“ в Москва между 2018 и 2019 г., за да бъдат депозирани в санкционирани руски банки.
Тези необичайни парични трансфери подчертават как Русия, ключов съюзник на Асад, е станала важна финансова дестинация за сирийския режим, особено след като западните санкции изолираха Сирия от международната финансова система. Военната подкрепа на Москва, включително участието на групата „Вагнер“, беше решаваща за удължаването на управлението на Асад.
Според разследването, режимът е използвал Русия не само като стратегически съюзник, но и като убежище за укриване на средства и избягване на санкции. През този период близки роднини на Асад са придобивали луксозни имоти в Москва, докато страната е била опустошавана от война.
Еяд Хамид, старши изследовател в Програмата за правно развитие на Сирия, коментира пред „Файненшъл таймс“, че „Русия е била убежище за финансите на режима на Асад от години, превръщайки се в център за избягване на западните санкции, наложени след бруталното потушаване на бунта през 2011 г.“
Случаят предизвиква възмущение сред опозиционните фигури и някои бивши лоялни привърженици на режима, които осъждат действията на Асад като поредно доказателство за ограбването на националното богатство и лично облагодетелстване. За мнозина фактът, че Асад се е обърнал към Москва в разгара на бунта, символизира приоритета на личните му интереси над тези на страната.