НАТО пое координацията на западната военна помощ за Украйна от САЩ, както беше планирано, съобщи днес Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Целта на тази мярка е да се предпази механизма за подкрепа от скептичния към НАТО новоизбран американски президент Доналд Тръмп, отбелязва агенцията.
Промяната, предприета след няколкомесечно забавяне, дава на НАТО по-пряка роля срещу руската инвазия, като същевременно не ангажира собствени сили на алианса.
Дипломати обаче признават, че това може да има ограничен ефект, като се има предвид, че САЩ под ръководството на Тръмп все още могат да нанесат сериозна вреда на Украйна, като намалят подкрепата си. Към момента САЩ продължават да са доминиращата сила в алианса и предоставят по-голямата част от оръжията на Киев.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент през януари, заяви, че иска да сложи бързо край на войната в Украйна, но не разкрива как смята да го направи. Той отдавна критикува мащаба на американската финансова и военна помощ за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Щабът на новата мисия на НАТО в Украйна, е разположен в американската база „Клей баракс“ в германския град Висбаден.
В миналото помощта за Украйна бе координирана от ръководената от САЩ група „Рамщайн“ – коалиция от около 50 държави, наречена на американската военновъздушна база в Германия.
Междувременно отиващата си администрация на президента Джо Байдън се опитва да изпрати възможно най-много оръжия на Киев на фона на опасенията, че Тръмп може да намали доставките на военна техника за Украйна.
При първия си президентски мандат Тръмп заплаши да напусне НАТО и поиска съюзниците да изразходват 3% от националния си БВП за военните си сили, докато целта на НАТО е 2%, припомня Ройтерс.
Новата мисия на НАТО в Украйна ще има общо численост от около 700 души, включително военнослужещи, разположени във военния щаб на НАТО в Белгия и в логистични центрове в Полша и Румъния.
Русия осъди увеличаването на западната военна помощ за Украйна, като подчерта, че това засилва риска от по-широка война.