Франция обвини Русия, че се опитва да манипулира френските и други европейски инфлуенсъри в социалните мрежи. Париж твърди, че Москва използва за тази цел разнообразни и бързо развиващи се тактики за цифрова намеса.
Загрижеността относно предполагаемото разпространение на дезинформация от страна на Русия нарасна след предизборната кампания в САЩ през 2016 г., когато Доналд Тръмп спечели за първи път Белия дом. Опасенията се засилиха още повече след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., предаде АФП.
„Имаме доказателства, които потвърждават, че Русия също се опитва да манипулира инфлуенсъри в европейски държави, включително Франция“, заяви външният министър Жан-Ноел Баро пред парламентарната комисия по външни работи.
По-рано ежедневникът Le Monde съобщи, че хиляди инфлуенсъри, включително във Франция, са били потърсени от лица, близки до Кремъл, за да разпространяват проруска пропаганда.
Баро каза, че Франция е станала обект на атаки от „няколко типа“ външна цифрова намеса.
„Използваните оперативни методи са разнообразни и често се променят“, посочи министърът. Той даде за пример неотдавнашните избори в Молдова и Румъния, които илюстрират „масовото използване на инфлуенсъри в социалните мрежи“, особено в X, за нарушаване на вота.
Проевропейският президент Мая Санду спечели изборите в Молдова през ноември срещу промосковски съперник.
В Румъния обаче крайнодесният кандидат Калин Джорджеску неочаквано спечели първия тур от президентските избори.
По-късно румънският конституционен съд анулира изборния процес, постановявайки, че той е бил белязан от „множество нередности“.
На 17 декември ЕС обяви, че е започнал официално разследване срещу TikTok след обвиненията, че платформата е била използвана от Русия, за да повлияе на резултата от вота в Румъния.
Le Monde цитира източник от френските разузнавателни служби, според когото Москва се е свързала с повече от 2000 европейски производители на съдържание.
„Твърди се, че около 20 от тях, включително девет французи, са приели сделката“, допълва Le Monde.
„Разследванията продължават и ние призоваваме създателите на съдържание, както и техните абонати, да бъдат изключително бдителни по отношение на тези заплахи. И в тази област трябва да бъдем решителни, да запазим хладнокръвие. Трябва да разберем заплахата. Да представим единен фронт и да изберем правилните инструменти, за да ѝ отговорим“, заяви Баро.
Той добави, че Франция е укрепила инструментите си „за откриване и характеризиране на цифровата намеса“.
За да говорим за дезинформация най – напред трябва да определим коя е правилната информация …. Да не се окаже че информацията по същество е дезинформация …. С дезинформацията е истина 🙂