Hиляди грузинци подновиха протестите в подкрепа на ЕС, като се заканиха да спечелят „играта на нерви“ с правителството, което е изправено пред криза на легитимността и нарастващо международно недоволство от нарушенията на човешките права.
Решението на правителството от края на ноември да отложи с години започването на преговори за присъединяване към ЕС предизвика почти три седмици на ежедневни протести в кандидатстващата за членство в ЕС черноморска държава.
Този ход бе предприет на фона на безпрецедентна конституционна криза, при която президентът на страната обяви новоизбрания парламент и правителството за „нелегитимни“, след като опозицията обвини управляващата партия „Грузинска мечта“ във фалшифициране на парламентарните избори през октомври.
Протестиращите организираха шествия на десетина места в столицата Тбилиси, след което няколко хиляди души се събраха пред парламента за 20-и пореден ден.
Министър-председателят Иракли Кобахидзе, който заплаши да „изкорени“ опозиционните партии, наричайки ги „либерални фашисти“, омаловажи протестите, като заяви, че опитът за революция „се е провалил“.
Забележките му разгневиха мнозина на митинга, на който демонстрантите скандираха лозунги с искане за оставка на правителството и нови парламентарни избори.
„Кобахидзе се опитва да повдигне духа на най-близкото си обкръжение, представяйки нашите протести като провал“, каза 18-годишната студентка Лали Коринтели, увита във флаг на ЕС.
„Ако той иска да играе на нерви с нас, така да бъде“, добави тя. „Ние се събираме ден след ден в продължение на двадесет дни, въпреки полицейската бруталност, и няма да се уморим, защото се решава съдбата на нашата страна.“
„Да видим кой ще излезе начело“, съгласи се 19-годишната ѝ приятелка Гиги Гардапхадзе.
„Правителството има на своя страна няколко хиляди диви полицаи, но какво ще направят срещу цяла една нация?“, каза той и добави, че „цяла Грузия подкрепя“ протестиращите.
По време на първоначалната фаза на протестите полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне тълпите, а вътрешното министерство съобщи, че са арестувани над 400 души.
Най-високопоставеният представител на Грузия по правата на човека, омбудсманът Леван Йоселиани, и Амнести Интернешънъл обвиниха полицията в „измъчване“ на задържаните.
Предполагаемата полицейска бруталност предизвика все по-голямо международно осъждане, като Вашингтон и няколко европейски държави наложиха забрана за издаване на визи на служители на „Грузинска мечта“ и предупредиха за по-нататъшни лични санкции.
Ще я ядът е те попадаща както ние.
https://www.youtube.com/watch?v=J2o04rRCbxQ
Бурките не ги забраниха в Европа???
Дебили
Откога и тия малоумници са в Европа?