Аржентина се превръща в международна енергийна сила, като балансира енергийния си микс от изкопаеми горива, възобновяема енергия и добив на важни минерали. Южноамериканската страна отдавна е известна с добива си на нефт и газ, но сега се стреми да развива своите активи в областта на слънчевата и вятърната енергия.
Освен това тя е известна със силната си минна индустрия, като е част от литиевия триъгълник, заедно с Чили и Боливия. Ако Аржентина успее да продължи успешно да диверсифицира енергийния си микс, тя би могла да гарантира дългосрочната си енергийна сигурност и да подкрепи глобалния екологичен преход чрез производството си на важни минерали, съобщи Oilprice.com.
Добивът на нефт и газ през 2024 г. достигна почти рекордни стойности, подкрепен от по-високия добив от шистовата формация Вака Муерта, въпреки намаляването на добива, наблюдавано в някои от по-зрелите находища. Между януари 2021 г. и септември 2024 г. добивът на суров петрол в Аржентина се увеличи с около 50%, а добивът на природен газ – с 27%, с което общото производство достигна почти пика си от началото на 2000 г.
Американската администрация за енергийна информация (EIA) изчислява, че в находището Vaca Muerta в аржентинската провинция Неукен има около 308 трилиона кубически фута технически извлекаем шистов газ и 16 милиарда барела извлекаем шистов нефт и кондензат.
Южноамериканската държава се нарежда в първата петица в света по ресурси на шистов суров петрол и природен газ. През септември средният добив на суров петрол в Аржентина е 738 000 барела дневно, което е с 15% повече, отколкото през септември 2023 г., и най-много за всеки месец от 2003 г. насам. Същевременно през първите 9 месеца на 2024 г. страната добива средно 5 млрд. куб. фута на ден (Bcf/d) природен газ, което е с 5,2% повече от същия период на 2023 г.
През август Институтът за публична политика „Бейкър“ към Университета „Райс“ в САЩ обяви нова инициатива, насочена към аржентинския енергиен сектор, за да насърчи провеждането на повече конференции, доклади и семинари. Целта е да се съберат на едно място водещи експерти и политици, които да проучат потенциала на енергийния сектор на страната, като се съсредоточат върху проучването и добива на нефт и природен газ, енергийната инфраструктура и участието на минния сектор в прехода към възобновяема енергия, за да се постигне многостранен консенсус за оптимално развитие на енергетиката на страната.
През декември Central Puerto, водещият производител на електроенергия в Аржентина, и Международната финансова корпорация към Групата на Световната банка обявиха подписването на споразумение за извършване на предпроектни проучвания за първата електропреносна линия за снабдяване с енергия от възобновяеми източници на минните компании в северозападната част на страната. Общата прогнозна инвестиция на инициативата възлиза на 600 млн. щатски долара, включително изграждането на 140-километрова линия с високо напрежение, започваща от трансформаторната станция Пуна.
„Минното дело в северозападната част на Аржентина е стратегически сектор за икономическия растеж на страната ни. В условията на все по-взискателния международен пазар за критични минерали, които са от съществено значение за енергийния преход, този проект отговаря на необходимостта на минните компании да подобрят конкурентоспособността си чрез надеждни, ефективни и икономични енергийни решения“, заяви главният изпълнителен директор на Central Puerto Фернандо Боне.
Добивната промишленост се разглежда като ключов икономически сектор за Аржентина, както и като жизненоважен за доставката на критични минерали за страните по света. Аржентина се намира в литиевия триъгълник, заедно с Чили и Боливия, където се смята, че се намират над 75% от световните запаси на бяло злато, намиращо се под солените равнини на страните. Литият захранва много от електронните ни устройства и електрическите автомобили, които се използват по целия свят при производството на литиево-йонни батерии.
През август Аржентина и САЩ подписаха Меморандум за разбирателство за засилване на сътрудничеството в областта на критичните минерали, като насърчават търговията и инвестициите в проучването, добива, преработката, рафинирането, рециклирането и възстановяването на критични минерални ресурси. Това съответства на усилията на правителството на САЩ за укрепване на регионалните вериги за доставки, за да се противодейства на доминиращата роля на Китай в сектора на зелената енергия и да се избегнат бъдещи прекъсвания на веригата за доставки.
Въпреки значението на минната индустрия на Аржентина за осигуряването на критичните минерали, необходими за глобалния преход към зелена енергия, минният сектор на страната понастоящем допринася за едва 0,7% от нейния БВП. Това е далеч под 8 до 10%, които се наблюдават в Чили и Перу. Въпреки това разходите за проучване в Аржентина са нараснали със 77,1% между 2021 г. и 2023 г., от 241 млн. долара на 427 млн. долара, което предполага, че нейният миннодобивен сектор претърпява бърза трансформация в отговор на нарастващото глобално търсене.
Благодарение на благоприятните си условия Аржентина също има огромен потенциал за развитие на силен сектор на възобновяемата енергия. Понастоящем изкопаемите горива продължават да допринасят за около 88% от потреблението на енергия в страната. Въпреки това Законът за възобновяемата енергия поставя амбициозната цел до 2025 г. 20% от електроенергията в Аржентина да се произвежда от възобновяеми източници. Правителството също така има за цел да намали емисиите на парникови газове с 27,7% до 2030 г. Разработчиците виждат значителен потенциал за разширяване на капацитета на Аржентина за производство на зелена енергия, тъй като географското положение на страната предлага големи възможности за производство на вятърна енергия в южния регион на Патагония и на слънчева енергия в северната част на страната.
Съществува значителен потенциал за диверсификация на енергийния микс на Аржентина, който да включва изкопаеми горива, проекти за възобновяема енергия и добив на критични минерали, за да се засили енергийната сигурност през следващите десетилетия, както и да се допринесе за глобалния зелен преход. Това обаче до голяма степен ще зависи от това колко средства ще успее да привлече южноамериканската страна за укрепване на минната си промишленост и за разработване на нови проекти за възобновяема енергия на най-добрите места.
Аржентина подкрепя както изкопаемите горива, така и възобновяемата енергия
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.