Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че ще приложи „най-твърдата“ антиамериканска политика, по-малко от месец преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като президент, съобщиха държавните медии на страната.
Завръщането на Тръмп в Белия дом повишава перспективите за високопрофилна дипломация със Северна Корея.
По време на първия си мандат той се срещна три пъти с Ким за разговори относно ядрената програма на страната. Въпреки това много експерти твърдят, че бързото възобновяване на срещите на върха между двамата лидери е малко вероятно, тъй като Тръмп първо ще се съсредоточи върху конфликтите в Украйна и Близкия изток.
Подкрепата на Северна Корея за войната на Русия срещу Украйна също представлява предизвикателство за усилията за съживяване на дипломацията, казват експертите.
По време на петдневното пленарно заседание на управляващата Работническа партия, което приключи на 29 декември, Ким нарече САЩ „най-реакционната държава, която смята антикомунизма за своя неизменна държавна политика“.
Ким заяви, че партньорството в областта на сигурността между САЩ, Южна Корея и Япония се превръща в „ядрен военен блок за агресия“.
„Тази реалност ясно показва в каква посока трябва да напредваме, какво и как да правим“, заяви той според официалната Корейска централна информационна агенция.
В речта му се казва, че „е изяснена стратегията за най-твърдото противодействие срещу САЩ, което Северна Корея трябва да предприеме агресивно“ за своите дългосрочни национални интереси и сигурност.
От страната не уточняват стратегията за противодействие на САЩ, но се посочва, че Ким е поставил задачи за укрепване на военния потенциал чрез развитие на отбранителните технологии и е подчертал необходимостта от подобряване на психическата устойчивост на севернокорейските войници.
Предишните срещи между Тръмп и Ким не само сложиха край на размяната на пламенна реторика и заплахи за унищожение, но и развиха лични връзки.
Веднъж Тръмп прочуто заяви, че той и севернокорейският лидер „се влюбиха“, но разговорите им в крайна сметка се провалиха през 2019 г., заради водените от САЩ санкции срещу комунистическата страна.
Оттогава Северна Корея рязко увеличи темпото на дейностите си по тестване на оръжия, за да създаде по-надеждни ядрени ракети.
В отговор САЩ и Южна Корея разшириха двустранните си военни учения, а също и тристранните с участието на Япония, с което предизвикаха силни упреци от страна на Севера, който разглежда тези действия като репетиции за инвазия.
Допълнително усложняване на усилията да се накара Северна Корея да се отърве от ядрените си оръжия е задълбочаващото се военно сътрудничество с Русия.
Според оценки на САЩ, Украйна и Южна Корея Северна Корея е изпратила над 10 000 войници и системи за конвенционално въоръжение в подкрепа на войната на Москва срещу Украйна.
Съществуват опасения, че в замяна Русия може да предостави на Северна Корея усъвършенствани оръжейни технологии, включително помощ за създаването на по-мощни ядрени ракети.
Русия и Китай, които водят отделни спорове със САЩ, многократно са блокирали водените от САЩ усилия за налагане на повече санкции на ООН срещу Северна Корея, въпреки че тя многократно е извършвала ракетни изпитания в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
Миналия месец Ким заяви, че досегашните му преговори със САЩ само са потвърдили „неизменната“ враждебност на Вашингтон към страната му, и определи ядреното си строителство като единствения начин да се противопостави на външните заплахи.