Хиляди сръбски граждани протестираха в столицата Белград срещу корупцията и с искане за справедливост за загиналите при срутването на козирката на железопътната гара, предадоха медиите.
Демонстрациите продължават вече 2 месеца, след като на 1 ноември покривът на жп гарата в северния град Нови Сад, който наскоро е бил ремонтиран, се срути и уби 15 души.
От 16:00 ч. (местно време) хиляди хора се събраха в центъра на Белград, надувайки свирки и носейки значки с окървавена ръка – символът на протестното движение.
Демонстрациите в страната с население от 6,8 млн. души бяха инициирани от студенти, които блокираха университети.
Протестиращите обвиняват за инцидента корупцията и недостатъчния контрол върху строителните проекти.
„Тук сме, за да поискаме някои промени, да поискаме справедливост“, заяви 34-годишната протестираща Милена Чичович, като добави, че целта е да се предотврати „по-нататъшното развитие на тази страна по пътя на корупцията“.
Във връзка с трагедията са повдигнати обвинения на повече от дузина души, включително на бившия министър на транспорта Горан Весич, който подаде оставка дни след инцидента.
Протестиращите обаче настояват за по-голяма прозрачност на разследванията и на договорите за възстановяване на жп гарата, които бяха подписани с китайски, френски и унгарски компании.