Студенти и граждани блокираха, както и предишните дни, кръстовището на улица „Рузвелт“ и булевард „Крал Александър“ в Белград за 15 минути, отдавайки почит на жертви на срутването на навеса на жп гара Нови Сад, когато загинаха 15 души, предаде РТС.
Центърът на Земун също беше блокиран за петнадесет минути.
Асоциацията на журналистите на Сърбия (UNS) протестира срещу вчерашното прекъсване на работата на журналистката от телевизия Нови Сад Емилия Марич, което се случи, когато тя искаше да направи репортаж от пленум в кампуса на университета в Нови Сад. Асоциацията едновременно призовава журналистите да уважат волята на студентите да не влизат във факултетите. Емилия Марич каза, че тя и екипът на телевизия Нови Сад възнамеряват да попитат студентите какви решения ще вземат по отношение на предстоящите изпитни дати. Тя твърди, че е била близо до Юридическия факултет, но не е искала да влезе в сградата. „Студентите ме наобиколиха веднага щом ме видяха, след което ме поляха с вода и залепиха стикер върху тялото ми с надпис „Ръцете ти са окървавени“. Насочиха телефоните си към мен, ругаеха и не ми дадоха да снимам. „Спряха да ни следят, само когато се отдалечихме“, добави тя. Тя казва, че не е съобщила за инцидента в полицията.
По-кратко Януарският изпитен период в Юридическия факултет в Ниш се отлага, докато не бъдат създадени условията, съобщи днес деканът Небойша Райчевич. „Началото на януарския изпит през учебната 2024/2025 година, планирано за 15 януари, се отлага, докато се създадат условия за провеждането му“, се посочва в изявление на уебсайта на Юридическия факултет в Ниш, подписано от Райчевич.
В изявлението на студентите, блокиращи Философския факултет на Белградския университет, се посочва, че те нямат нищо общо с „опитите на нацистки организации да проникнат в студентските протести“ и те категорично ги осъждат. Излагането на нацистки знамена и символи, се казва в изявлението, противоречи на самата идея на протеста, която се основава на уважението към страната ни и всички нейни граждани и законите на държавата ни. „Традицията за борба с нацизма е нещо, което отличава сръбския народ и съответно нацистките симпатизанти нямат място на студентските протести.
По-рано днес в Instagram профила studeni_u_blokadi беше публикувано изявление, в което се посочва, че студентите в блокадата искат „ясно и недвусмислено“ да се дистанцират „от всички екстремистки организации и националистически символи“, появили се по време на протестите до момента. Присъствието на техните знамена и транспаранти в първите редове на протеста, се казва още в изявлението, не е в съответствие с нашите ценности и цели. „Наясно сме, че не можем винаги и своевременно да премахнем символите и знамена на тези организации и групи, но благодарим на всички, които ни посочат присъствието им, и ще направим всичко възможно да ги премахнем“, казват от студенти от блокадата.
Блокадите, се добавя в изявлението, нямат идеологическа програма. „Ние не подкрепяме никакви форми на сепаратизъм и поляризация в обществото. Единствената ни цел е да изпълним конкретните искания, които ни доведоха до блокадите“, казват студентите на блокадата. „Призоваваме всички участници и съмишленици да се съсредоточат върху общите ни цели и да се въздържат от излагане на символи, които могат да доведат до разделение. Само с общи усилия и обединение можем да постигнем промени, които са в интерес на всички ученици и обществото като цяло. “ Благодарим на всички за подкрепата и разбирането. „Продължаваме нашата борба, водени от принципите на толерантност, солидарност и единство“, завършват декларацията на студентите.