Правната комисия отхвърли предложението на „Възраждане“ да се забрани на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Обсъждането се проведе в рамките на второ четене на три проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Предложението за ограничаване на правомощията на ВСС не получи достатъчно подкрепа, като 11 депутати гласуваха „за“, 3 „против“, а 9 се „въздържаха“. „ДПС-Ново начало“ се обявиха против, а ГЕРБ и БСП се въздържаха.
Съдия Андрей Георгиев, представляващ Съюза на съдиите, напусна заседанието в знак на протест, заявявайки, че след като принципното предложение не е прието, няма смисъл да продължава участието си в дискусията.
Дебатът в комисията засегна и други ключови въпроси. Депутатите отхвърлиха идеята за въвеждане на „двойно мнозинство“ при избора на председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС).
Въпреки това, в закона беше записано, че „съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност“. Предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на дело на различни инстанции също беше отхвърлено.
Все още не е взето окончателно решение по предложението на ПП-ДБ за промяна в чл. 173 на ЗСВ, според което ВСС може да открива процедура за избор на „тримата големи“ само в рамките на своя мандат.