Search Suggestions
      сряда, 15.01.25
      Search Suggestions

          10 държави от ЕС настояват за забрана на руския втечнен газ

          Полша и още 9 държави от ЕС се стремят да лишат Русия от милиарди евро, които тя използва за финансиране на войната си в Украйна, като затегнат ограниченията върху износа на изкопаеми горива от Москва. Държавите-членки акцентират най-вече върху втечнения природен газ (LNG), съобщи „Политико“.

          В съвместно предложение, 10-те държави – Полша, Естония, Латвия, Литва, Дания, Швеция, Финландия, Чехия, Румъния и Ирландия – призовават за „по-нататъшни действия“ за отстраняване на пропуските и за насочване на вниманието към доходоносните продажби на природен газ от Русия. Полша е важна страна, тъй като в началото на тази година пое председателството на Съвета на ЕС, което ѝ дава възможност да определя дневния ред в Брюксел.

          Страните се оплакват, че Русия е спечелила 200 млрд. евро от продажби на изкопаеми горива в ЕС след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г., както и че вносът на втечнен природен газ от Русия е нараснал с 11% през първата половина на 2024 г.

          „Способността на Русия да поддържа военните си усилия е дълбоко свързана с приходите ѝ от енергия“, се казва в предложението. „Трябва да направим още един скок и да се заемем с нарастващия внос на руски втечнен природен газ. Като крайна цел е необходимо да се забрани вносът на руски газ и втечнен природен газ във възможно най-кратък срок“.

          Въпреки европейските обещания за намаляване на зависимостта от Русия, Москва остава основен доставчик на втечнен природен газ по море за блока. Данните, събрани от разузнавателната фирма Kpler, показват, че само от началото на тази година ЕС е внесъл 472 000 метрични тона от свръхохладения газ, което е значително повече от средното количество преди войната.

          Въпреки че е възможно по-постепенно спиране на руския газ, според групата държави, Брюксел трябва да засили санкциите срещу флота от танкери за втечнен природен газ на страната, „забранявайки акостирането и морските услуги на територията на ЕС“.

          Предложените мерки обхващат също така нови забрани за внос на метали като алуминий от Русия; намаляване на зависимостта от руско ядрено гориво; рационализиране и осигуряване на правна подкрепа за граничните инспекции; и налагане на санкции на финансови институции в трети държави, които позволяват на Москва да заобикаля западните банкови правила.

          „Ограниченията върху криптоактивите са друга област, която си заслужава да бъде проучена допълнително“, се казва в документа.

          Очаква се в началото на тази година, когато Полша е ротационен председател, Европейската комисия (ЕК) да внесе нов транш от антируски санкции на фона на натиска за източване на военния арсенал на Кремъл.

          Унгарският премиер Виктор Орбан обаче обеща да се противопостави на новите ограничения в енергийния сектор, докато съседна Словакия настоява за увеличаване на вноса на руски газ, а не за прекратяването му.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions