Куба заяви, че ще освободи 553 затворници в отговор на съобщението на Вашингтон, че ще извади комунистическата страна от списъка си на държави, спонсориращи тероризма, предадоха медиите.
На 14 януари Белият дом съобщи, че президентът Джо Байдън изважда Куба от списъка в рамките на сделка, която ще доведе до освобождаването на протестиращи, затворени в страната.
Този ход вероятно ще бъде отменен след завръщането на републиканеца Доналд Тръмп на власт следващата седмица, който възстанови включването на Куба в списъка на страните, подкрепящи тероризма, в последните дни на първия си мандат през 2021 г.
„Беше извършена оценка и нямаме информация, която да подкрепя определянето на Куба като държавен спонсор на тероризма“, заяви високопоставен служител от администрацията на Байдън.
Куба приветства хода като стъпка в „правилната посока“, но изрази съжаление, че все още е под санкциите на САЩ, действащи от 1962 г. насам.
По-късно външното министерство обяви, че 553 души, лишени от свобода за „различни престъпления“, ще бъдат освободени.
Куба обвинява американската блокада за най-тежката икономическа криза от десетилетия насам, характеризираща се с недостиг на гориво, храна, лекарства и електричество.
Подтикнати от прекъсването на електрозахранването и рязкото покачване на цените на храните, хиляди кубинци излязоха по улиците на страната през юли 2021 г. с викове: „Гладни сме“ и „Свобода!“ в най-голямото предизвикателство към правителството от години насам.
Според базираната в Мексико неправителствена организация Justicia 11J, която се занимава с правата на човека в Куба, след тези протести са били арестувани повече от 1500 души, от които 600 все още са били в затвора през декември миналата година.
Един човек е убит, а десетки са ранени по време на протестите, за чието организиране Хавана обвинява Вашингтон.