,,Бюджетите винаги могат да бъдат коригирани, но въпросът е дали реално се изпълняват.“
Според лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, представеният отчет от финансовия министър Теменужка Петкова показва, че бюджетът за 2023 г. не е изпълнен. Това заяви той в ефира на БНТ.
Свръхдефицит и неразплатени задължения
По думите на Костадинов, държавата разполага с неразплатени задължения в размер на 4,068 млрд. лева както към публичния, така и към частния сектор за 2024 г. Това означава, че реалният бюджетен дефицит за миналата година не е 3%, а 5%.
„Възможно е да се приложат различни счетоводни маневри, чрез които тези 4,068 млрд. лв. да бъдат отчетени не като разход за 2024 г., а за 2025 г., за да изглежда, че бюджетът за 2024 г. е изпълнен документално. В действителност обаче това означава, че миналогодишният бюджет не е бил реализиран и страната ни е в процедура на свръхдефицит“, поясни той.
Недостатъчни приходи и финансова нестабилност
Костадинов посочи, че представените данни са официални, но неокончателни, като още през януари бюджетът е бил на дефицит.
„През първото тримесечие данъчните постъпления в държавата са по-ниски от очакваното, а разходите остават същите. Това води до разминаване между приходите и разходите, което генерира постоянен дефицит, дори ако бюджетът е балансиран. За първите три месеца на 2024 г. дефицитът отново е в размер на няколко милиарда, но благодарение на получените няколкостотин милиона лева под формата на дарения, той изглежда по-малък“, допълни лидерът на „Възраждане“.
Обвинения в манипулиране на данни за инфлацията
Според Костадинов основният проблем през 2024 г. е, че България се насочва към еврозоната чрез манипулирани икономически показатели.
Той изрази съмнение относно официалните данни на НСИ, според които инфлацията за 2023 г. е била 2,6%, като определи тези данни като „открита лъжа“.
„Това е престъпление, документна измама и държавна измяна“, категорично заяви Костадинов.