Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи заяви пред БНР, че стратегията „Сорос“ на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително и около неговата личност. Според Славев, Пеевски се занимава с „измислени врагове“, а гражданските организации са изключително важни за демокрацията.
Той напомни, че има решение на Съда на Европейския съюз, в което се казва, че унгарският закон за чуждестранните агенти противоречи на правото на ЕС. Европейската комисия също е предупредила България да не приема подобни закони, тъй като страната би могла да бъде осъдена.
Славев коментира и темата за попълването на регулаторите, като отбеляза, че обикновено в Народното събрание, когато нещо е спешно, то е грешно. Той посочи, че в момента има 18 органа с изтекъл или предсрочно прекратен мандат и два, които не са конституирани. Според него, за 10-те органа, за които миналата седмица в комисии минаха процедурните правила, вероятно има предварителна договорка за квотното разпределение.
Пеевски: Който не подкрепи комисията “Анти-Сорос “, става съучастник в рушенето на демокрацията!
Славев подчерта, че процедурните правила са бланкетни и не завишават стандартите, като те са кратки и съкратени. Той смята, че процедура под 2 месеца не създава възможност хората да се запознаят с кандидатите. Според него, процедурните правила, минали през комисия, противоречат на Закона за съдебната власт.
В заключение, Славев отбеляза, че темата за назначенията в регулаторите е станала централна и че тези назначения няма да се случат без зоркото око на общественото мнение. Той предупреди партиите да избират професионалисти и почтени хора за тези органи, тъй като общественото мнение наблюдава и правителството е крехко.