В цялата страна опасни места продължават да привличат младежи, търсещи адреналин чрез екстремни селфита. Въпреки опитите за ограничаване на достъпа, изоставени строежи, високи сгради и обществени обекти остават популярни локации за този опасен тренд.
Такъв е случаят с изоставения строеж в двора на Александровска болница в София. Въпреки че обектът е официално обезопасен, проверка показва, че достъпът до него е възможен през разрушени или заобиколени заграждения.
Непълнолетни навлизат в опасни зони
Хора, работещи в околните сгради, често забелязват групи младежи в строежа, като доказателство за това са графитите по стените на обекта. Според Министерството на здравеопазването охраната редовно предотвратява опити за неправомерно проникване, като нарушителите често са непълнолетни, бездомни лица и наркозависими.
Служителите нямат право да използват сила или да отправят заплахи към нарушителите, но редовно подават сигнали към полицията. В момента охраната е засилена, като се очаква допълнително осветление и камери за по-добър контрол.
Държавата реагира – но достатъчно ли е?
От Държавната агенция за закрила на детето заявяват, че често се самосезират при подобни случаи и работят с деца и родители, за да предотвратят рисковото поведение.
Според експертите родителският контрол остава най-важният фактор за предотвратяване на подобни инциденти.
„Родителите трябва да бъдат по-ангажирани и да следят внимателно поведението на децата си, защото дори обекти като изоставени строежи могат да се превърнат в обществено място, където децата рискуват живота си“, коментира Камелия Николова, главен секретар на Държавната агенция за закрила на детето.
Освен изоставени сгради, младите екстремисти често избират фонтаните пред НДК, високи покриви и недостъпни зони, за да заснемат перфектното, но смъртоносно селфи.