Конституционният съд (КС), „Информационно обслужване“, Централната избирателна комисия (ЦИК) и прокуратурата са въвлечени в сложен институционален конфликт, вместо да работят заедно в интерес на гражданите.
Това заяви заместник-председателят на Народното събрание и председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Драгомир Стойнев при откриването на парламентарното изслушване на ръководствата на ЦИК и „Информационно обслужване“. Изслушването е свързано с възложеното от Конституционния съд на 26 февруари преизчисляване на резултатите от изборите за 51-вото Народно събрание, оспорени поради съмнения за законността на вота.
Сериозен сигнал за държавността
📌 „Ако институциите – с цялата си експертиза, администрация и бюджетни средства – не могат да се справят с преизчисляването на изборите от 2024 г., това е сериозен знак за слабост в държавността,“ коментира Стойнев.
📌 Той предупреди, че ако проблемът не бъде разрешен бързо, доверието няма да бъде загубено само към отделни политически субекти, а към цялата държавна система.
📌 „Нужна е незабавна координация между институциите и прекратяване на междуинституционалните разпри,“ подчерта той.
Ключови въпроси без отговор
Стойнев отбеляза, че след вчерашното изявление на председателя на КС, са се породили важни въпроси, които остават без ясен отговор:
🔹 Защо Конституционният съд забавя решението си вече два месеца?
🔹 Как е подбрана експертната група, ангажирана с анализа на изборните резултати?
🔹 Какви са истинските причини за липсващите гласове и защо прокуратурата разследва този въпрос?
🔹 Каква е ролята на председателя на „Информационно обслужване“ и защо той сигнализира прокуратурата?
Инициатори на парламентарното изслушване
Предложението за днешното изслушване беше внесено от депутати от управляващата коалиция, сред които:
✔️ Драгомир Стойнев („БСП-Обединена левица“)
✔️ Деница Сачева (ГЕРБ-СДС)
✔️ Павела Митова („Има такъв народ“)
Парламентът очаква конкретни отговори от ангажираните институции, докато общественото напрежение около изборния процес и неговата прозрачност продължава да нараства.