Новооткрито съкровище от желязната епоха показва богатството на северните племена, съобщава Би Би Си.
Според археолог съкровище от желязната епоха, открито в Северен Йоркшир, е „ярко“ доказателство за богатството на племената, които са били по-могъщи, отколкото се смяташе досега.
Д-р Адам Паркър от Йоркширския музей заявява, че богато украсените артефакти, открити в кладата от Мелсънби, включително средиземноморски корали, предполагат международни връзки.
Той смята, че съкровището, открито в поле край Мелсънби, показва, че хората, които са го заровили, „са имали много по-голямо влияние, отколкото си мислехме“.
„Това просто повишава силата и престижа на тези племенни групи в Северен Йоркшир и ги прави още по-бляскави“, казва той.
Говорейки за някои от откритите артефакти, д-р Паркър споделя: „Това са наистина фантастични колесници от желязната епоха. Те са абсолютно бляскави – те са изключително красиви. Това е демонстрация на богатство.“
Историците смятат, че кладата от Мелсънби е една от най-големите и важни находки от желязната епоха в Обединеното кралство, която може да доведе до „сериозна преоценка“ на богатството и статута на елита, живял по това време в Северна Британия.
Кийт Емерик от “ Английско наследство“ заявява, че съкровището „не е само от национално значение – то е от международно значение“.
Съкровищницата от Мелсънби, която беше разкопана с помощта на университета в Дърам, включва повече от 800 предмета, за които се смята, че са били заровени преди около 2000 години.
Сред съкровището са частични останки от повече от седем коли и колесници, както и два котела или съда, конски впрягове, юзди и церемониални копия.
Д-р Паркър заявява, че „модните конски сбруи“, открити в кладата, са били „наистина ярки и медни със сини стъклени мъниста и корали“ и са били „предназначени да бъдат пищни“ като демонстрация на богатство.
„Изненадани сме от количеството корали в тази находка“, споделя той.
Д-р Паркър обяснява, че погребването на тези ценни предмети, много от които са били счупени или изгорени преди това, е било „като акт на поклонение към някой доста могъщ човек, като божество“.
Мястото, на което е открита съкровищницата от Мелсънби, се намира близо до най-голямата крепост от желязната епоха в Северна Англия – Стануик.
Крепостта, разположена близо до Ричмънд, е била тогавашната кралска столица на Картимандуа, кралица на племето бриганти.
Според г-н Емерик съкровищницата от Стануик, открита там през 1845 г. и състояща се от 140 метални артефакта, включително бронзова маска с конска глава, може да е свързана със съкровищницата от Мелсънби.
Скъпоценността на съкровището е оценена на 254 000 паунда.
То ще бъде продадено, а приходите ще бъдат разделени между собственика на земята и открилия го любител.
Йоркширският музей има право на първи избор за придобиване на съкровището и е започнал кампания за набиране на средства.
Д-р Паркър заявява, че екипът разполага с около три месеца, за да събере 500 000 лири, необходими за покупката и за покриване на разходите за консервация.