Острата липса на медицински консумативи възпрепятства усилията за реагиране на смъртоносното земетресение в Мианмар, заяви ООН.
Организацията подчерта, че засегнатите се нуждаят от спешна хуманитарна помощ.
ООН каза, че заедно с партньорски хуманитарни организации мобилизира усилията си за спешна реакция след силното земетресение, което стана на 28 март. Природното бедствие причини смъртта на повече от 1600 души в Мианмар и съседен Тайланд.
„С разгръщането на пълния мащаб на бедствието е необходима спешна хуманитарна помощ в подкрепа на засегнатите“, се посочва в изявление на хуманитарната агенция на ООН OCHA.
В него се казва още, че реакцията се затруднява от липсата на медицински консумативи, както и от повредените пътища и комуникационна инфраструктура.
„Сериозният недостиг на медицински консумативи възпрепятства усилията за реагиране, включително травматологични комплекти, чанти за кръв, анестетици, помощни средства, основни лекарства и палатки за здравните работници“, заяви OCHA.
Агенцията отбеляза, че болниците и здравните заведения са претърпели значителни щети или са били разрушени.
„Нарушенията в телекомуникациите и интернет продължават да възпрепятстват хуманитарните комуникации и операции. Повредените пътища и отломките възпрепятстват хуманитарния достъп и усложняват оценката на потребностите“, добави тя.
От OCHA казаха, че в момента се полагат координационни усилия за извършване на бързи оценки на нуждите и за увеличаване на мащаба на спешната реакция.
„Земетресението причини широкоразпространено разрушаване на домове и сериозни щети на критичната инфраструктура. Хиляди хора прекарват нощите по улиците или на открити пространства поради щетите и разрушенията на домовете или се страхуват от нови трусове“, изтъкна тя.
В централната и северозападната част на Мианмар болниците в Мандалай, Магуей и столицата Найпидо „се борят да се справят с притока на ранени хора“.
В южната част на щата Шан са засегнати множество градчета. Необходимо е незабавно да се осигурят дрехи, одеяла, спешни подслони и хранителни помощи, съобщиха от OCHA.
Агенцията обяви, че на 30 март се очаква да пристигне конвой от 17 товарни камиона от съседен Китай, превозващи подслони и медицински материали.