Експерти от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) пристигнаха в Сърбия, за да разследват предполагаемото използване на звуково оръжие срещу протестиращи.
Това съобщи сръбският президент Александър Вучич. Той отново отхвърли твърденията като „лъжи“.
На 15 март до голяма степен мирната демонстрация се превърна в хаос, когато неизвестен шум предизвика паника в някои райони. Това бе най-голямата демонстрация досега в рамките на вълната от антикорупционни протести, разтърсили Сърбия.
Кадри от социалните мрежи показаха как тълпите бягат внезапно. Това предизвика твърдения, че са били атакувани със звуково оръжие или „звуково оръдие“.
Няколко водещи сръбски групи на гражданското общество заявиха, че са събрали повече от 3000 свидетелства на засегнати хора. Няколко демонстранти съобщиха за здравословни проблеми след инцидента.
Полицията, президентът и правителството на Сърбия категорично отрекоха да са използвали такова устройство, което издава разкъсващ ушите шум и е предназначено за контролиране на непокорни тълпи.
„Снощи хора от ФСБ пристигнаха. Те ще останат седем или осем дни. След това ще представят позицията си относно звуковото оръжие“, каза сръбският президент пред местни медии.
„Това ще разкрие още лъжи“, добави Вучич. Той обвини опозицията, че „заблуждава гражданите“.
На снимки, публикувани след протеста, се вижда полицейски автомобил с голямо оборудване на капака.
Александър Радич, военен анализатор от Белград, заяви, че оборудването на снимката прилича на произведено в САЩ акустично устройство с голям обсег LRAD 450.
Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич потвърди, че полицията разполага с такова оборудване, но отрече то да е било използвано за нападение срещу протестиращите.
Сръбските власти обявиха, че се провежда разследване и призоваха за участие на Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) и руската ФСБ, с която Сърбия поддържа тесни връзки, въпреки че е кандидат за членство в ЕС.
Ръководеното от студентите протестно движение в Сърбия започна след фаталния инцидент на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември 2024 г., при който загинаха 15 души, когато бетонният навес на новоремонтираната сграда се срути.
Гневът от инцидента, който някои сърби смятат за доказателство за широко разпространената корупция в страната, прерасна в най-големите вълнения в балканската държава от 90-те години насам.