Украинският президент Володимир Зеленски посети Буча и призова европейските съюзници да се обединят, за да предотвратят нови кланета.
Преди три години руската армия бе обвинена в бруталното клане на стотици цивилни.
При оттеглянето на Русия от киевското предградие Буча след едномесечна окупация, приключила на 31 март 2022 г., беше разкрита страшна картина – десетки тела, лежащи на улицата, някои от тях с вързани зад гърба ръце.
Това беше първото от поредица мрачни открития в градове, изоставени от руските сили, които предизвикаха международен протест и разследвания на военни престъпления. Москва отрича да носи отговорност и обвинява Украйна, че инсценира подобни престъпления.
„Моля, не забравяйте, че Буча не е „някъде в Украйна“; това е нещо, което може да се случи във всяка европейска държава, ако нашето единство не работи сега, за да потърси Русия истинска отговорност за тази война“, каза Зеленски на церемонията.
Той и съпругата му Олена поставиха свещи на мемориал в града.
Официалните лица запазиха минута мълчание в памет на цивилните граждани, убити от руските сили.
Украинските власти са започнали повече от 180 000 разследвания на военни престъпления, каза Зеленски. Той възлага надежди на Международния наказателен съд да осъди извършителите.
Докато администрацията на САЩ се опитва да посредничи за прекратяване на огъня и евентуално за мирно споразумение между Русия и Украйна, Зеленски подчерта, че страната му иска да приключи войната с „гарантирана сигурност, с траен мир и с достойнство“.
Той също така предупреди да не се отменят санкциите, наложени на Русия, като посочи, че Москва не трябва да се „облагодетелства“ от войната.