„Чирен“ е изключително важен не само за България, но основно за България. През 2022 година ни беше спряно газоподаването и по стечение на обстоятелствата и след много действия на някои преждеуправляващи в пряко свързаните газови дружества, България зависеше над 92% от руски природен газ.“
Това заяви пред бТВ бившият министър на енергетиката Александър Николов. По думите му – когато се ощетява българският пазар, страда и европейският.
„Колкото повече количество има съхранено някъде, толкова повече се подобрява и националната сигурност, и енергийната сигурност. Толкова по-балансирана е и цената. По-евтино е и за крайния потребител, и за индустрията. Нивата и състоянието на хранилищата на България се следят общо-взето от всички, тъй като страната ни е част от Европа и част от общата свързана енергийна мрежа. Ако не е ясно все още – ощетявайки българския пазар, се ощетява и европейският пазар“, обясни Николов.
Той отказа да коментира конкретни причини за забавянето на разширението, защото са „в сферата на спекулациите“.
„Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за Европа и съответно – много зле за нас. Факт е, обаче, че в последните може би 20 години всичко, което е в полза на България, някак си странно се бави или в по-честия случай – изобщо не се случва. Особено в сфера природен газ, тъй като е ресурс, който получаваме от различни източници и не е наличен в България“, допълни Николов.
Според бившия министър на енергетиката една от интересните теми е защо природен газ не е наличен в България.
„След няколко месеца ще заработи едно доста голямо находище на природен газ, но пак в Румъния. Когато преди години няколко компании бяха изгонени от България. И въпросът не беше дали имаме, а какво е количеството природен газ на територията на България“, припомни той.
„Тъй като енергията и енергетиката по дефиниция е кръвоносната система на икономиката, затова и България има възможност да е много богата държава“, подчерта Николов.
„Не сме, защото обичаме сами да се саботираме. Защото корупцията по дефиниция не е просто корупция. Повечето хора си представят, че когато се открадне нещо и там приключва негативният ефект. Корупционните практики водят до генериране на допълнителна корупция, а след това и до огромно внимание във всички стълбове на демокрацията и националната сигурност. Могат да се купуват институции, влиятелни хора, начин на провеждане на избори, медии. Мащабът в сектор „Енергетика“ е толкова голям, че позволява влияние почти навсякъде. Затова е важно какъв е интегритетът и профилът на хората, които влизат в този сектор“, подчерта той.
„Работата на шефа на „Булгартрансгаз“ зависи пряко от това в каква среда е поставен и какви са задачите, които трябва да свърши, от това кой е началникът му. В никакъв случай не е глупав човек. Единица човек не следва да е важен на фона на системата“, каза още Александър Николов.