В събота президентът на САЩ Доналд Тръмп удвои мащабните мита, които наложи на държавите по света, като предупреди американците за предстоящите трудности, но обеща исторически инвестиции и просперитет.
Коментарите прозвучаха в момент, когато най-широкообхватните търговски мерки на Тръмп влязоха в сила, което може да предизвика ответни мерки и ескалация на икономическото напрежение, а лидерите на Великобритания и Франция заявиха в отговор, че „нищо не трябва да бъде изключено“.
Тръмп, признавайки глобалната турбулентност, призова американците да бъдат търпеливи.
„Ние бяхме глупавият и безпомощен „бич“, но вече не. Връщаме работните места и бизнеса, както никога досега“, написа той в социалната мрежа Truth.
„Това е икономическа революция и ние ще спечелим“, добави президентът републиканец. „Дръжте се здраво, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически“.
Малко след полунощ влезе в сила 10-процентно „базово“ мито, което засегна повечето вносни стоки от САЩ, с изключение на стоките от Мексико и Канада, тъй като Тръмп се позова на извънредни икономически правомощия.
Но в качеството на потенциален зпризнак на несъгласие между Тръмп и близкия му съветник Илон Мъск, технологичният милиардер в събота заяви, че се надява САЩ и Европа да могат в крайна сметка да преминат към „ситуация на нулеви мита“.
Това на практика би могло да създаде „зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка“, заяви Мъск по време на разговори в Рим с италианския крайнодесен вицепремиер Матео Салвини.
ЕС, Япония и Китай са сред около 60-те търговски партньори, които ще се сблъскат с още по-високи ставки от 9 април.
Високата 34-процентна тарифа на Тръмп върху китайските стоки, която ще влезе в сила през следващата седмица, предизвика обявяването от Пекин на 34-процентна тарифа върху американските продукти от 10 април.
Пекин също така заяви, че ще съди Вашингтон в Световната търговска организация и ще ограничи износа на редкоземни елементи, използвани в медицинските и електронните технологии.
„Китай е засегнат много по-силно от САЩ“, заяви Тръмп в своя пост. „Те, както и много други държави, се отнасят към нас недопустимо лошо“.
Тъй като други големи търговски партньори очакват възможна рецесия, лидерите на Франция и Великобритания заявиха, че „нищо не трябва да бъде изключено“.
В същото време „търговската война не е в интерес на никого“, съгласиха се в телефонен разговор френският президент Еманюел Макрон и британският министър-председател Киър Стармър, съобщиха от офиса на Стармър.
– Срив на пазарите –
Уолстрийт изпадна в състояние на свободно падане в петък, следвайки подобни сривове в Азия и Европа, тъй като икономистите предупреждават, че митата могат да отслабят растежа и да подхранят инфлацията.
Последните мита на Тръмп обаче имат забележителни изключения.
Те не се натрупват върху наскоро наложените 25-процентни мита, засягащи вноса на стомана, алуминий и автомобили.
Временно са пощадени също медта, фармацевтичните продукти, полупроводниците и дървесината, както и „някои критични минерали“ и енергийни продукти, съобщи Белият дом.
Но Тръмп е разпоредил разследвания по отношение на медта и дървения материал, които скоро могат да доведат до допълнителни налози.
Той заплаши, че ще засегне и други индустрии като фармацевтичната и тази за полупроводници, което означава, че всяка отсрочка може да е кратка.
Канада и Мексико не са засегнати от последния ход, тъй като те вече са подложени на отделни мита в размер до 25 % за стоки, влизащи в САЩ извън търговското споразумение със Северна Америка.
– Риск от ответни мерки –
Въпреки че разсрочените крайни срокове на Тръмп дават възможност на страните да преговарят, „ако не могат да получат отсрочка, те вероятно ще предприемат ответни мерки, както Китай вече направи“, предупреди „Оксфорд Икономикс“ тази седмица.
Ръководителят на търговския отдел на ЕС Марош Шефчович заяви, че блокът, който е изправен пред 20-процентно мито, ще действа по „спокоен, внимателно поетапен, единен начин“ и ще даде време за преговори.
Но той заяви, че „няма да стои безучастно“.
Франция и Германия заявиха, че ЕС може да отговори, като наложи данък на американските технологични компании.
Премиерът на Япония призова за „спокоен подход“, след като Тръмп представи 24-процентни мита върху произведени в Япония стоки.
Откакто се завърна на президентския пост, Тръмп удари с мита вноса от Канада и Мексико заради твърдения за незаконна имиграция и контрабанда на фентанил и наложи допълнителна 20-процентна ставка върху стоки от Китай.
На 9 април добавената такса върху китайските продукти през тази година ще достигне 54%.
Тази седмица влязоха в сила и 25-процентните мита на Тръмп върху автомобилите, а собственикът на Jeep – Stellantis – спря производството в някои канадски и мексикански заводи.
Новите глобални налози на Тръмп са „най-мащабното увеличение на тарифите след Закона за тарифите на Смут-Хоули – законът от 1930 г., който е известен с това, че предизвика глобална търговска война и задълбочи Голямата депресия“, заяви Центърът за стратегически и международни изследвания.
По оценка на Оксфорд Икономикс действията ще доведат до повишаване на средната ефективна митническа ставка в САЩ до 24%, „по-висока дори от тази през 30-те години на миналия век“.