В понеделник лидерите на Унгария и Словакия предупредиха Европейския съюз да не променя правилото за единодушие на блока, след като някои дипломати предложиха мярката, за да заобиколят противопоставянето на Будапеща на кандидатурата на Украйна за членство.
Унгарският премиер Виктор Орбан и словашкият му колега Роберт Фицо са най-приятелски настроените към Кремъл лидери на ЕС и често се оказват в противоречие с останалите членове на 27-членния блок по въпроса за Украйна след руската инвазия преди три години.
Националистът Орбан, най-близкият съюзник на Москва в ЕС, отказа да изпрати военна помощ на Украйна и никога не е крил противопоставянето си на кандидатурата на Киев за присъединяване към ЕС, изтъквайки редица възражения и пречки.
Правилата на ЕС постановяват, че решенията за членство изискват единодушие.
Изправени пред противодействието на Орбан, 14 от 27-те държави-членки на блока в момента подкрепят промяна в правилата, според комисаря на ЕС по разширяването Марта Кос.
Шансовете за подобна реформа обаче са малки, като се има предвид, че тя изисква единодушно гласуване.
В понеделник Орбан предупреди да не се променят правилата.
„Единодушието по въпроси на външната политика не може да бъде изоставено, защото това на практика би премахнало суверенитета на нашите държави“, каза той, добавяйки, че Словакия и Унгария са „конструктивни членове на ЕС“.
„Представете си, ако не се изискваше единодушие по въпроси на външната политика… ако някои държави членки не бяха в състояние да представляват интересите си, бихме могли да бъдем въвлечени във война“, каза Орбан по време на официално посещение в Братислава.
Фицо, който подобно на Орбан е близък до Кремъл и се противопоставя на изпращането на военна помощ на Киев, заяви, че „премахването на ветото е стъпка към премахването на Европейския съюз“.
„Не предприемайте стъпки, които могат да доведат до унищожаване на ЕС“, каза той, призовавайки „големите играчи в ЕС да се вслушат в нас“.
Кандидатурата на Украйна за членство в ЕС, направена в качеството на мощно заявление дни след руската инвазия през 2022 г., в момента е в застой, като дългият и сложен процес изисква единодушно одобрение от всички държави членки на десетки различни етапи.