Няколко хиляди граждани, по покана на студенти от блокадата, протестираха вечерта на 28 април в няколко града на Сърбия, обвинявайки полицията в бруталност по време на протеста в Нови Сад.
По-рано през деня полицията използва сила срещу протеста пред Факултета по спорт и физическо възпитание в Нови Сад, блокирайки го в опит да отстрани студенти и граждани, събрали се по техен призив, от входа на сградата на факултета.
Няколко от участниците в този протест бяха ранени при полицейските действия, сред които имаше студенти, преподаватели и активисти на опозицията.
Освен Нови Сад, където гражданите се събраха пред сградата на факултета след протестното шествие, протестни митинги в подкрепа на пострадалите се проведоха и в Крагуевац и Ниш – под лозунга „Ние не толерираме насилието“.
„Вие с нас, а ние по улиците“, заявиха студентите в блокадата в призивите си към протеста.
В изявление студентите, участвали в блокадата осъдиха действията на полицията, оценявайки, че е била използвана прекомерна сила.
Те заявиха, че това е „срамно и неприемливо нападение от страна на полицейските сили“, при което са пострадали студенти и граждани.
Във видеоклиповете, публикувани в социалните мрежи, се вижда, че полицията бие тълпата с палки, както и ги блъска и удря с щитове, а полицейските подразделения използват и лютив спрей.
Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич, от друга страна, заяви, че „полицията е използвала минимална сила, едва след като е била нападната“.
Той добави, че срещу всички участници в инцидента ще бъдат повдигнати наказателни и административни обвинения.
„Полицията никога не е нападала никого. И когато някой атакува полицията, той трябва да очаква полицията да реагира и да отблъсне тази атака“, каза той.
Факултетът по спорт и физическо възпитание в Нови Сад, заедно с десетки висши учебни заведения в Сърбия, се намира в блокада от няколко месеца.
Блокадите са водени от студенти, а фокусът на техните искания е определянето на наказателна и политическа отговорност за смъртта на 16 души при инцидент в Нови Сад.
Студенти призоваха за протест пред сградата на факултета в Нови Сад в сутрешните часове на 28 април, за да попречат на декана Патрик Дрид да прекрати продължилата месеци блокада на факултета.
По покана на декана, части на жандармерията и полицията с техника за разпръскване на демонстрации бяха пред факултета.
Той поискал да влезе в сградата, твърдейки, че студентите му отказват правото да работи.
Деканът Патрик Дрид, въпреки намесата на полицията, която самият той извика, не успя да влезе във факултета.
Властите обявиха, че деканът Дрид е бил нападнат и осъдиха инцидента, наричайки го „насилие“ и „буйство“ от страна на протестиращите.
Студентите в блокадата, от друга страна, обявиха, че няколко техни колеги са били нападнати от полицията.
Както съобщиха от Аграрния факултет в блокадата, техният колега е загубил съзнание вследствие на удар в главата.
Две преподавателки от Философския факултет в Нови Сад заявиха, че са били ранени от полицията, докато са стояли със студентите.
Опозиционното Движение на свободните граждани заяви, че полицията е ранила и двама техни служители.
Асоциацията на журналистите на Сърбия съобщи, че полицаите са нападнали физически журналистите пред факултета и поискаха те да бъдат наказани за това.
Шест месеца масови протести и студентски блокади бяха предизвикани от инцидент на жп гарата в Нови Сад, където на 1 ноември 16 души загинаха при срутването на козирка.
Властите твърдят, че исканията на студентите са изпълнени, като ги призовават да отворят факултети.
Академиците, от друга страна, казват, че не са и че блокадите продължават.
Студентските протести се превърнаха в символ на всеобщо недоволство от върховенството на закона в Сърбия – наред с въпроса дали небрежността и корупцията в системата са довели до падането на козирката на ЖП гарата в Нови Сад и смъртта на 16 души.
Зад исканията на студентите, освен стотиците хиляди граждани, които се събират на протести от месеци, застанаха и множество университетски преподаватели, учители, фермери, адвокати и актьори.