На 28.04.2025 г. Министерството на финансите успешно пласира на международните капиталови пазари облигации в два транша, деноминирани в евро. Първият транш се състои от облигации със срочност 9 г., обем от 2,25 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,5%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%.
Съвкупната номинална стойност на подадените заявки достигна 8,7 млрд. евро, което съответства на презаписване от 2,2 пъти. Вследствие на силния инвеститорски интерес и доверие, това презаписване позволи съществено намаляване на цената на финансиране при 9-годишните облигации до ниво от 125 базисни точки, и при 13-годишните облигации – до ниво от 175 базисни точки спрямо съответните осреднени лихвени суапи.
Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните 3 транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Деветгодишният транш постигна най-ниския спред спрямо осреднените лихвени суапи за Република България от 2020 г. насам.
Моментът за излизане на международните капиталови пазари беше внимателно подбран. Това допринесе за успеха при набиране на необходимото финансиране в условията на продължаваща несигурност и волатилност на пазарната среда. Положително влияние върху трансакцията оказа и нарастващото доверие на международната инвеститорска общност към страната ни, базирано на стабилната макроикономическа среда и увереността в очакваното присъединяване към еврозоната.
Двойният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари.
Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. До момента на емисията привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,8 млрд. лв. и е реализирано чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар в периода януари – април 2025 година.
Реализираната трансакция следва заложената основна цел на дълговото управление през 2025 година. Набраните средства осигуряват необходимия ресурс за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.