Във Ватикана текат последни приготовления за началото на конклава, който ще започне на 7 май и ще избере новия, 267-и папа. Сикстинската капела, където ще се проведе събитието, ще бъде запечатана с 80 оловни печата и напълно изолирана от външния свят.
От вечерта на 6 май в резиденцията „Санта Марта“ ще се настанят 133 кардинали под 80-годишна възраст, които имат право на глас. Възможно е един от тях – кардиналът от Сараево Винко Пулич – да не присъства физически в капелата поради тежко заболяване. Ако остане в стаята си, бюлетината му ще бъде събирана два пъти дневно от трима кардинали. Така в прочутата капела, изрисувана от Микеланджело, ще гласуват 132 кардинали.
Днес Сикстинската капела е един от най-впечатляващите шедьоври на Ренесанса, но създаването ѝ не е било никак лесно. През 1508 г. папа Юлий II възлага на младия тогава скулптор Микеланджело Буонароти задачата да изрисува стените и тавана ѝ. Интригата идва от архитекта Браманте, който нарочно внушава идеята на папата, знаейки, че Микеланджело няма опит в рисуването на фрески. Надява се той да се провали и поръчката да бъде прехвърлена на любимеца му Рафаело.
Микеланджело е бесен – не само защото няма нужните умения, но и защото папата още не му е платил за скулптурен проект. Въпреки това Юлий II настоява, и така 33-годишният творец се заема с най-мащабното произведение в кариерата си. Споровете между двамата не стихват – папата иска апостоли, а Микеланджело рисува сцени от Битие. Понякога се заключва вътре, за да не го безпокоят, а в един случай, когато папата се покатерва тайно да види рисунките, Микеланджело го замеря с камъни.
Наред с художествените различия, те водят и вечна битка за пари. Папата не плаща редовно, но настоява за повече злато и цветове. Микеланджело пък използва скъпи пигменти като небесносиньо, за които сам плаща капаро.
И въпреки всичко – творбата му става безсмъртна. Сега, 500 години по-късно, под нейния таван ще бъде избран новият духовен водач на милиарди католици.