Новото осветление на стадион „Локомотив” ще струва между 4 млн. лева и 11 млн. лева. Това показаха резултатите от пазарните консултации, които целяха да определят най-подходящата концепция и пазарна стойност за бъдещата обществена поръчка за изграждане на ново осветление.
Две фирми са подали оферти, като те са дали количествено-стойностни сметки по трите варианта, искани от градоначалниците. Компаниите са „Смарт Лайт” ЕООД и „Ват Севриз” ЕООД, а „Дизайн Инсепшън” не е предоставила ценови параметри.
В документацията бе записано, че сегашното осветление е морално и технически остаряло – разположено върху четири стоманени мачти с общо 192 метал-халогенни прожектора по 2000W всеки.
Освен че не отговаря на съвременните енергийни стандарти, осветителната система вече не покрива изискванията на UEFA за провеждане на мачове от висок клас, а новоизградените козирки на трибуните създават допълнително засенчване на игралното поле.
В заданието бяха заложени три възможни решения:
Вариант 1 – инсталиране на осветителни тела върху новоизградените козирки на четирите трибуни. Това е приоритетният вариант, но към момента има редица архитектурни и конструктивни ограничения, които трябва да бъдат преодолени, за да бъде постигнат необходимият клас на осветеност Ниво „А“. Най-евтиният вариант от трите би струвал 4 млн. лева без ДДС според „Смарт Лайт” ЕООД и 4,8 млн. лева по предложение от другата компания.
Вариант 2 – Монтиране на осветление в четирите ъгъла на стадиона чрез комбинирани конструкции от стоманобетон и метал. Освен функционален ефект, този вариант има за цел и естетическо завършване на архитектурния силует чрез плътни обеми и подходящи метални рамки. Вторият вариант ще струва и най-много, като офертите са сходни – 11,1 млн. лева според „Смарт Лайт” ЕООД и 10,8 млн. лева без ДДС от „Ват Севриз” ЕООД.
Вариант 3 – Осветление чрез метални пилони, позиционирани в четирите ъгъла на стадиона. В този случай трябва да се вземат предвид съществуващите функции на ъглите – като достъпи, видеостени и други съоръжения. Тук разликата е съществена, като „Ват Севриз” ЕООД предполагат, че този вариант би струвал 7,8 млн. лева, а другата компания – 6 млн. лева.
Предстои Община Пловдив да изготви и проведе обществена поръчка на база на пазарните консултации. Тъй като изграждането на централната трибуна все още е в процес, Община Пловдив изискваше разработката да включва и временен вариант: използване на две от съществуващите мачти до пълното завършване на стадиона. Това ще позволи провеждането на срещи с адекватна осветеност, дори преди окончателното завършване на проекта.
Проектната разработка обхваща целия процес – от предпроектните проучвания и идеен проект, до работния инвестиционен проект със светлотехнически изчисления и 3D визуализации. Приоритет се дава на енергийна ефективност, съвременни технологии и материали, които гарантират устойчивост и дълъг експлоатационен живот.