Спермата на мъж с рядка генетична мутация, свързана с висок риск от рак, е била използвана за зачеването на десетки деца в Европа – факт, който предизвиква сериозни притеснения и призиви за по-строга регулация и ограничаване на броя деца, заченати от един и същ донор.
Според биоложката Едвиг Каспер от университетската болница в Руан, Франция, между 2008 и 2015 г. са родени поне 67 деца от 46 различни семейства, заченати с материал от този донор. Десет от тях вече са диагностицирани с онкологични заболявания, обяви тя по време на годишната конференция на Европейското дружество по човешка генетика в Милано, предаде Си Ен Ен.
„В основата на проблема изглежда стои липсата на регулация – или недостатъчна такава – относно броя на децата, заченати от един и същ донор“, заяви Каспер.
Генетичният анализ е показал, че донорът, който самият е клинично здрав, носи рядка мутация в гена TP53, свързан със синдрома на Ли-Фраумени – изключително рядко заболяване, което значително увеличава риска от развитие на рак.
Мутацията не е била известна към момента на дарението, но впоследствие децата, заченати с неговата сперма, са установени в осем европейски държави: Белгия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Испания, Швеция и Обединеното кралство.
Десет от тези деца вече страдат от различни видове рак, включително мозъчни тумори и болест на Ходжкин, а още 13 са носители на мутацията, но засега не са развили заболяването.
Тези деца ще трябва да се подлагат на редовни медицински прегледи, тъй като рискът от развитие на рак остава висок. Освен това, всеки от тях има 50% шанс да предаде мутацията на своите бъдещи деца, обясни Каспер.
„Проследяването включва цялостна диагностика на тялото, мозъка, а при възрастните – и на гърдите, ехография на корема и преглед от специалист. Това е изключително натоварващо и стресиращо за носителите, но е доказало ефективността си – благодарение на него туморите се откриват рано и така се повишават шансовете за успешно лечение“, каза още тя.
Случаят отново поставя на дневен ред нуждата от по-строг контрол и международни регулации в сферата на донорството, включително лимит на броя деца, които могат да бъдат заченати от един донор и по-задълбочен генетичен скрининг преди одобрение.
Записите от камера за наблюдение показват всичко
Записите от камера за наблюдение показват всичко