Ключови изменения в Наказателния кодекс, с които се увеличават глобите за шофиране след употреба на алкохол и наркотици, криминализира се продажбата на райски газ на непълнолетни, уеднаквява се режима за активен и пасивен подкуп на местно и чуждо длъжностно лице, урежда се борбата с прането на пари и финансирането на тероризма, завишават се санкциите за садизъм над животни като бизнес, бяха приети окончателно от Народното събрание. Измененията са по предложения на Министерство на правосъдието и депутати от управляващото мнозинство.
„Днес показахме ясната воля и на държавата, и на обществото за по-строги наказания за шофирането след употреба на алкохол и наркотици. Увеличаваме чувствително глобите за тези шофьори, които с поведението си създават реална заплаха за живота и здравето на гражданите. Приехме ключови изменения за изваждане на България от „сивия списък“ за пране на пари и дадохме законодателен отговор на садизма над животни, които се използва като бизнес. Благодаря на народните представители за подкрепата и конструктивната работа“, заяви министърът на правосъдието.
Основните промени в НК са:
– Уеднаквява се режимът на наказателна отговорност за активен и пасивен подкуп на местно и чуждо длъжностно лице, включително и квалифицираните случаи. Престъпление ще е всяко използване на положението на длъжностното лице, независимо дали попада в пряката компетентност на служителя или е извън нея, за което лицето е поискало или приело неследващ се дар или облага, или е приело обещание за дар или облага. Заличава се изискването за предварително съгласие на длъжностното лице подкупът да бъде обещан, предложен или даден в полза на трети лица, като престъпление ще е искането или приемането на дар или облага не само за длъжностното, а и за всяко друго лице.
– В НК се създава нова глава „Тероризъм“, която обхваща всички престъпления с терористичен характер. Първият раздел обхваща същинските терористични престъпления, криминализиращи самите терористични действия. Във втория раздел са уредени несъщинските терористични престъпления, които се отнасят до по-ранни подготвителни етапи, съпътстващи и подкрепящи дейности, както и прояви, свързани със застрашаване с тероризъм.
С изменения и допълнения в Закона за административните нарушения и наказания за първи път се регламентира възможността за образуване на производство за реализиране на отговорността на юридическото лице, създадено или използвано за тероризъм, изпиране на пари или за престъпление, извършено по поръчение или в изпълнение на решение на организираната престъпност. В тези случаи ще се търси административнонаказателна отговорност от юридическите лица и когато не е налице облага от извършеното престъпление.
Размерът на предвидените имуществени санкции за юридическите лица се диференцират в съответствие с размера на получената облага. За първи път в областта на отговорността на юридическите лица при извършено престъпление се предвижда възможност съдът да наложи на юридическото лице и допълнителни неимуществени санкции. Сред тях са: временна забрана за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки или концесии; временна забрана за участие в процедури за получаване на средства на ЕС; временна забрана да се получават данъчни облекчения, субсидии и безвъзмездни средства от държавния или общинския бюджет. Тези санкции могат да бъдат с продължителност от една до три години.
За първи път в българското наказателнопроцесуално право се въвежда принципното положение, че отговорността на юридическото лице при извършено престъпление (тероризъм, приготовление към тероризъм, изпиране на пари, наркотрафик, отвличане и противозаконно лишаване от свобода, ръководене и участие в организираната престъпност, длъжностно присвояване, престъпления против равенството на гражданите, изповеданията, интелектуалната собственост и др. изрично изброени) ще се реализира в рамките на наказателното производство, водено срещу физическото лице, обвинено за извършеното престъпление, когато това е възможно. Въвежда се процесуалната фигура на заинтересованото юридическо лице, което се представлява от повереник, а в някои случаи и от особен представител – адвокат. Създават се правни гаранции за еднакво произнасяне по отношение на вината и отговорността на подсъдимото физическо лице и отговорността на юридическото лице.
С тези промени Наказателният закон се привежда в пълно съответствие с множество международни и европейски стандарти в областта на противодействието на тероризма и финансирането на тероризма. Изпълняват се препоръки на Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа и изисквания на FATF за излизане на България от „сивия списък“. Мерките са ключови и за оценката на готовността на България за членство в ОИСР. Съобразяват се и осъдителни дела срещу страната ни, постановени от Съда на ЕС.
– Завишават се санкциите за изтезания на животни и се създават нови, по-тежко наказуеми състави на престъплението – когато стореното е заснето с цел разпространение или е извършено с цел имотна облага. Наказанието за „садизма като бизнес“ е лишаване от свобода от три до десет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.
– Минималното наказание за престъплението „обида“ се намалява от хиляда на петстотин лева, а минималното наказание за престъплението „клевета“ – от три хиляди на хиляда лева. Така се довършва започнатата през 2023 г. законодателна реформа в изпълнение на поредица постановени от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъдителни решения срещу България за нарушения на свободата на изразяване на мнение.
– Глобите за шофиране след употреба на алкохол или наркотични вещества, без да е настъпило пътно-транспортно произшествие, се завишават от 2,5 до 7 пъти. Наказанията лишаване от свобода в тези случаи остават непроменени. За управлението на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила освен лишаването от свобода осъденият ще плаща и от хиляда до пет хиляди лева глоба (в момента тя е от двеста до хиляда лв.). Същата ще е глобата и при шофиране след употреба на наркотици. А сядането зад волана с над 0,5 промила алкохол в кръвта при влязла в сила присъда за шофиране в пияно състояние ще коства на извършителя от две хиляди до десет хиляди лв. (в момента от петстотин до хиляда и петстотин лева) и др.
Министърът на правосъдието подкрепи и предложението на депутати за това продажбата на райски газ на непълнолетни лица и на такива, които не разбират свойството и значението на постъпките си, да стане престъпление, както и да се завишат санкциите за продажба на алкохол и тютюневи изделия на такива лица. Предвиждат се завишени санкции и в случаите на системно извършване на такива прояви.
За простолюдието. Мутрите продължават. Амин.
С тия кучета и котки вече отдавна сте извън здравия разум. А който заколи прасе, овца или теле, колко затвор му давате?
С фалшивите ви тестове за наркотици, всеки ще ви съди и осъди!
Няма кой ги прилага тея наказания. Излишни са хвалбите на гошо.
Наши и ваши ли
Свали украинското знаме! Само в София се вее. В останалите страни от ЕС ги свалиха!