По искане на парламентарните комисии по труда и социалната политика и по здравеопазването, омбудсманът Велислава Делчева изпрати становище по законопроекта за изменение на Закона за здравето, в което изразява сериозни притеснения относно правата на пациентите с психични разстройства.
В документа се подчертава, че през годините са установени системни проблеми, включително неконтролираното прилагане на принудителни мерки, като изолация и имобилизация, без ефективен контролен механизъм.
Омбудсманът припомня тежкия случай от 2 октомври 2023 г., когато по време на пожар в Държавната психиатрична болница в Ловеч загива пациент, който е бил изолиран за 9 часа и имобилизиран за близо 6.
Видно в случая, вместо меката стая да бъде използвана като щадящо и безопасно място за изолация, тя е използвана като „наказателна стая“, а пациентът е имобилизиран в нея, пише в становището.
Посочено е, че е нарушена Наредба № 1 от 2005 г., според която:
Пациент, по отношение на който се прилага мярка за временно физическо ограничаване, се наблюдава непрекъснато… Видно от случая не е имало непрекъснато наблюдение.
Допълнително, от проверката в ДПБ – Ловеч става ясно, че на пациенти са прилагани повторни мерки в един и същи ден. Един от случаите касае човек с „съдова деменция“, изолиран 5 пъти за по 6 часа и имобилизиран 2 пъти за по 2 часа в рамките на 3 дни.
Омбудсманът смята, че е нечовешко и унизително отношение или отнасяне един пациент да бъде връзван в продължение на часове през един и същи ден и изолиран… На практика, човек може да бъде изолиран всеки ден в продължение на 15 дни почти без прекъсване на мярката, пише още в становището.
От институцията се настоява Министерството на здравеопазването да преразгледа наредбата, да изготви протокол с ясни граници на прилагане на принудителните мерки и да въведе национална информационна система, която в реално време да отчита всички случаи на изолация и имобилизация в психиатричните болници и да подава месечни публични отчети.
Омбудсманът напомня и за констатациите от Комитета за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа (КПИ), според които:
Същевременно констатациите от посещението през 2021 г. за пореден път показаха сериозните и дългогодишни проблеми… и е необходима коренна промяна в подхода към цялостния въпрос за грижите за психичното здраве и социалните грижи в институции в България.
Комитетът е установил и през март 2023 г., че насилието над пациенти от персонала продължава, а министерството не е успяло да спре практиките.
На 23 ноември 2023 г. Народното събрание създава временна комисия, която да проучи нарушенията на правата на психичноболните и да предложи законодателни промени. Омбудсманът е предоставил конкретни предложения, включително премахване на запрещението, както и стъпки към деинституционализация и гарантиране на личния избор на пациентите.
Трагичните инциденти продължават да се повтарят… една от най-важните препоръки на омбудсмана за законодателна промяна, която не е включена в настоящия Законопроект, е създаването на единна информационна система, се казва в заключение на становището.
Е…. и? 🤮
Тцтцтц
Гербажийката е поставено лице от Борисов и Пеевски. Идиота ще ни натресе пак някой измислен Ковидчо,болест по животните и прочие. Тази и за гардеробиерка в театъра не става. От толкова кандидати избраха най удобната за манипулации.
Сигурно има подобни проблемни наследствени заболявания. „…Когато работите тръгнат зле….на другите и гледай ти да си добре…“…
Ще се светнете, за „……..“ , нали?!?Макар и много точно не му е тук мястото!
Ама муцуно. Казваш каквото ти диктуват. ⁉️
Имала ли е изобщо досег с пациент с остро психично разстройство?
ЯВНО МЕРКИТЕ СА ЗА ВСИЧКИ ПСИХЯСАЛИ ОЛИГОФРЕНИ ОТ ПАРЛАМЕНТА😳😬😬