Search Suggestions
      сряда, 23.10.24
      Search Suggestions

          Шефът на Народния театър към министър Атанасов: Да направи публичен отчет на сцената ни

          Шефът на Народния театър „Иван Вазов“ Васил Велев поиска от министъра на културата Атанас Атанасов да направи публичен отчет на мандата си. 

          „Във връзка с възникналия дебат за политиките в сектор „Сценични изкуства“ на Министерство на културата, каня министъра на културата в оставка Атанас Атанасов да направи публичен отчет на мандата си на сцената на Народен театър „Иван Вазов“ „, написа във Фейсбук профила си Васил Велев.

          Спорът между двамата възникна след участието на директора на Народния театър „Иван Вазов“ Васил Василев в предаването „Панорама“ по БНТ на 15 юли 2022 г. Василев излезе с критики срещу Министерството на културата излязоха с уточнения по негови твърдения.

          В рамките на интервюто си директорът на Народния театър Васил Василев посочва:Съвсем скоро се завърнахме от Северна Македония, участвахме на фестивал, неподкрепени от страна на държавата и нашите политици“.

          От институцията на министър Атанасов отчитат: „Не е коректно твърдението, че участието на Народен театър „Иван Вазов“ на фестивал в Република Северна Македония не е подкрепено от държавата.

          Съгласно представения в Министерство на културата с писмо с изх. № 04-01-12/23.02.2022 г. Репертоарен план на Народен театър „Иван Вазов“ за 2022 г., спектакълът „Чудесна неделя за Creve Coeur“ от Тенеси Уилямс е заложен като ново заглавие. Същото заглавие присъства и в подадения Репертоарен отчет за първо шестмесечие, играно на камерната сцена и включено и в раздел „Турне“, играно на Международен фестивал „Гола месечина“ в Скопие, Република Северна Македония.

          По-нататък Васил Василев продължава: „Ако ние ги намалихме (билетите), ние ги намалихме, за да докажем на политиците в момента на какво ниво ни е управлението в момента. Ако ние ги намалихме, то беше умишлено и един наш протест. Защото 2019 година се промени отново един съвършен закон, който е създаден още 90-те години – Закона за закрила и развитие на културата. Ние в последните години сме изправени почти на пазарен принцип, трябва да привличаме повече зрители, повече приходи. И 2019 година ни ограничиха субсидията, т.е., ако продаваме билети над 20 лева, съответно ние не можем да взимаме субсидия“.

          Министерството на културата отговаря: „По отношение на законодателството в сценичните изкуства – организациите, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства, се финансират на базов компонент, определен с чл. 1 от Постановление № 31 на Министерския съвет от 2016 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за съответния държавен културен институт и прихода от продадените билети от собствен театрален/музикален продукт. Определянето на цената на билетите за спектакли е изцяло решение на ръководството на съответната организация.

          Единственото ограничение е, че съгласно Закона за закрила и развитие на културата, субсидия по утвърден стандарт се предоставя за лев приход до 20 лв. от цената на билета, като всички реализирани приходи от продажба на билети остават в бюджета на института. Министерство на културата приветства и иновативните маркетингови подходи на ръководството на театрите за привличане на нови публики, както и за максимално разширяване достъпа до култура – каквато е и една от водещите политики на министерството. В този смисъл не става ясно защо на прилагането на световни практики при популяризирането на сценичните изкуства сред младите хора се вменява смисъл на протест, при положение, че това е една отдавна установена добра практика от водещи световни културни институти.“ 

          Васил Василев говори и за липсващи заплати през юли: „В актуализацията на бюджета дадоха милион и трийсет, милион и половина, извинявам се, ако лъжа с цифрите, но милион и трийсет.. ста хиляди за сценични изкуства, и в последващо постановление на Министерски съвет част от тези средства бяха разпределени за заплати на администрацията, не бяха насочени там, където по презумпция бяха. Ето и проблемът със заплатите, които ще липсват през месец юли.“

          От Министерството на културата обясняват какви промени са направени с пренасочени средства с цел увеличаването на парите за работещите в културата: „С Постановление № 162 от 7 юли 2022 г. са одобрени вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/ бюджетни програми по бюджета на Министерството на културата, увеличени са средства за персонал по бюджетните програми за сметка на капиталови разходи, предвидени за 2022 г. за обект „Крепостни стени от „Телеграф капия“ до „Топ капия“ – гр. Видин“.

          Тъй като този обект е със статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“, обявена за такава в ДВ бр. 85 от 1964 г. и с оглед на извършване на  специализирани действия по консервация и реставрация, средствата  за тях са осигурени от утвърдените за консервация и реставрация по бюджетна програма „Опазване на недвижимото културното наследство“ – завършват от Министерството на културата.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions