Фреска на 2000 години, изобразяваща това, което може да е древен предшественик на италианската пица, е открита в руините на град Помпей, съобщи италианското министерство на културата.
Археолозите предполагат, че плоският хляб, изобразен на фреската, до чаша за вино, може да се яде с плодове като нар или фурми или да се облича с подправки и вид сос песто, добави министерството.
Образът е изписан в техниката фреска, при която художник рисува върху мокра варова мазилка.
Новооткритото изображение има някои значителни разлики от ястията с пица, които се консумират днес – тъй като доматите и сиренето моцарела не са били налични, когато фреската е била нарисувана.
Това, което е намерено в Помпей, може „да е далечен роднина на съвременната чиния“, казаха в изявление експерти от Археологическия парк Помпей.
Според археологическия парк се смята, че фреската се отнася до „гостоприемните подаръци“, които са били предлагани на гостите по това време, следвайки гръцка традиция, датираща от елинистическия период (3-ти-1-ви век пр. н. е.).
Фреската беше открита сред полусрутена стена на къща, включваща пекарна в пристройка. Министерството на културата съобщи, че сградата е била частично разкопана през 19 век и разкопките са възобновени през януари.
Директорът на Археологическия парк на Помпей Габриел Зухтригел отбеляза, че картината показва контраста между „пестеливо и просто хранене, което се отнася до сфера между буколичното и свещеното… и лукса на сребърните подноси и изискаността на художествени и литературни представи.“
Този контраст е отразен и в съвременната пица, каза Зухтригел, отбелязвайки, че пицата е „родена като ястие за бедните в Южна Италия, което е спечелило света и се сервира дори в ресторанти със звезди“.