Парламентът на Република Северна Македония (РСМ) започва обсъждането на промените в Конституцията, които внесе правителството на министър-председателя Димитър Ковачевски, предаде БНР. Промените, с които българите трябва да бъдат вписани в Конституцията, са условие за провеждането на втората междуправителствена конференция между РСМ и Европейския съюз (ЕС).
Ден преди заседанието на парламента в Скопие, министърът на външните работи Буяр Османи призова депутатите да гласуват промените в Конституцията и да осигурят европейско бъдеще за страната. За приемането на конституционните промени е необходимо мнозинство от две трети, т.е. гласовете на 80 депутати, но опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ заяви, че няма да подкрепи „конституционни промени под български диктат“.
Министър-председателят Димитър Ковачевски отново предупреди, че заради действията на опозицията, преговорите за членство в ЕС може да се забавят:
„За първи път ветото може да не дойде от чужбина, а отвътре“, подчерта Ковачевски.
В края на юли всички министри от албанската формация „Демократически съюз за интеграция“ подадоха оставки. Целта е да бъде получена подкрепата на опозицията за конституционните промени.
Външният министър Буяр Османи, който също е сред подалите оставка членове на кабинета, обясни с пост в социалните мрежи, че оттеглянето на министрите ще влезе в сила, веднага след като опозиционната ВМРО-ДПМНЕ гласува промените в конституцията.
Едно от многобройните условия на опозиционния лидер Христиан Мицкоски неговата ВМРО-ДПМНЕ да гласува промените е албанската партия да напусне правителството.
Според правилника за работа на парламента дебатите трябва да завършат до 31 август.