Книгата „Съдбата на цивилизацията“ на Майкъл Хъдсън разсейва много заблуди. Това каза пред БНР икономистът доц. Григор Сарийски в предаването „12+3“ .
„В България от 30 години живеем със заблудата за пазарна икономика, но като се огледате, виждате, че няма нищо пазарно в тази икономика. Какво пазарно има в система, в която търговията на дребно зависи от 3-4 търговски вериги, 2 от които са на един собственик. Какво пазарно има в една система, която ви казва какво и колко да произвеждате, защото ЕС е точно това“, коментира Сарийски.
По думите му книгата казва, че постепенно преминаваме от условията, в които пазарът е бил действително свободен, към един пазар, в който условията се диктуват така, че да възникне концентрация, т.е. да се създадат условия за картелиране, а там, където ги няма, да бъдат изкуствено инспирирани.
Доц. Сарийски обясни разликата между индустриалния и финансовия капитализъм, които са застъпени в книгата. Майкъл Хъдсън говори за това как капиталът постепенно успява да изземе превес над политическия процес. „У нас политическият процес никога не го е имал, не е бил автентичен. Още при самото възникване, беше „нарисуван“ и разпределен по метода на квадратчетата и пренареждането съответно беше получено по същия начин“, заяви икономистът.
Сарийски каза още, че според книгата и автора й има определени сектори, които не могат да бъдат оставени на частната инициатива, като например комуналните услуги. „Индустриалният капитализъм казва, че държавата трябва да създава условия, инфраструктура, комунални услуги и т.н., за да може хората да живеят добре и да произвеждат повече. Финансовият капитализъм казва обратното. Тази тънка подмяна, този преход се извърши „под килима“, без хората да разберат как се извършва. В момента плащаме цената за този преход и тя е именно с увеличението на разходите ни за живот“, каза анализаторът.
Според Сарийски политическият процес у нас е лесно дирижируем.