неделя, 08.09.24
19 C
София
23 C
Пловдив
18.7 C
Варна

Кристалина Георгиева: Войната в Газа е заплаха за световната икономика

МВФ и Световната банка предупредиха, че войната в Газа и свързаните с нея нападения срещу морския транспорт в Червено море представляват заплаха за световната икономика, предаде АФП.

Войната между Израел и Хамас, която бушува от октомври, вече е засегнала икономиката на региона на Близкия изток и Северна Африка, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.

Нейните верижни ефекти могат да засегнат целия свят, колкото по-дълго се проточат бойните действия, заяви Георгиева на Световната правителствена среща на върха, годишна среща на бизнес и политически лидери в Дубай.

„Най-много се страхувам от продължителността на конфликта, защото, ако той се проточи, рискът от разпространение се увеличава“, каза тя.

„В момента виждаме риск от разпространение на конфликта в Суецкия канал“, каза тя, тъй като подкрепяните от Иран бунтовници хути нападнаха корабоплаването в Червено море, водещо до важния морски проход.

В края на миналия месец Конференцията на ООН за търговия и развитие предупреди, че обемът на търговския трафик, преминаващ през Суецкия канал, е спаднал с повече от 40 % през предходните два месеца.

Георгиева заяви, че ако има и други „последици по отношение на това къде се водят боевете, това може да се окаже по-проблематично за света като цяло“.

В личен план тя добави, че „като жена, като майка, баба… се моля за мир“.

Въпреки свързаната с войната несигурност, Георгиева заяви, че МВФ е „много уверен, че световната икономика вече е готова за това меко приземяване, за което мечтаехме“.

„Очаквам до средата на годината лихвените проценти да се движат в посоката, в която инфлацията се движи вече цяла година“, каза тя, запитана за намаляването на лихвените проценти във водещите икономики.

По време на срещата на върха говори и президентът на Световната банка Аджай Банга, който заяви, че „случващото се в Газа, но и предизвикателствата в Украйна… и Червено море“ са сред основните предизвикателства пред глобалните икономически перспективи.

„Когато прибавите тези променливи към това, което вече се оказва вероятно най-ниският растеж за последните 55 години, това е нещо, което трябва да следим отблизо“, каза той. 

Снимка: БГНЕС

- Реклама -
СВЪРЗАНИ НОВИНИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

- Реклама -

НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

Зареждане...
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ