В случай на въоръжен конфликт армията на Русия би имала предимство пред британската, особено в артилерийските и ракетни системи и противовъздушната отбрана. Руските системи са по-мощни и далекобойни и правят планираните за милиарди паунди нови бронирани машини Scout „непропорционално застрашени“ от минохвъргачен и ракетен огън. Великобритания и съюзниците ѝ в НАТО трескаво опитват да компенсират умението на руснаците чрез методи на електронната война да отвличат вражески дронове и да пресичат комуникациите на противника.
Такива предупреждения според лондонския в. „Таймс“ се съдържат в поверителен доклад на британската армия, основаващ се в значителна степен на наблюденията какво правят руснаците в Украйна. В текста се изтъквало също, че Русия има доста по-добре развити технологии за заглушаване, хакерски атаки и пропаганда, благодарение на които да получи реално и значително предимство и да намали ефективността на натовската авиация, „умните“ муниции с GPS, както и уменията на войските на терен.
Докладът е от март и в него се стига до заключение, че една от целите, които Русия преследва с намесата си в Източна Украйна, е „да тренира нови методи за водене на война и тестване на модерни и забранени оръжия“.
Според „Таймс“ един от основните минуси за британската армия е, че през последните 15 години участва в операции и сражения с бунтовнически групировки, но е и с редовна армия, за което се изисква друг тип планиране, оборудване, снабдяване и трениране.
В това време руснаците разработват оръжия е умения за военно превъзходство над НАТО, твърди докладът. По данни на Международния институт за стратегически изследвания бюджетът на отбрана на Русия за миналата година е бил 65.6 млрд. долара, а на Великобритания – 56.2 млрд. долара.
„При една невероятна директна конфронтация между НАТО и Русия трябва да признаем, че руснаците в момента имат значително предимство над британските елементи. Поради факта, че някои от способностите ни от най-висша категория отслабват от 2003 г. насам, трябва да открием начин „да се сражаваме интелигентно“ на тактическо ниво, както и да приемем, че някои противници може да разполагат с оръжие, което превъзхожда нашето“, цитира още в заключение изданието.
Ако Лондон не инвестира в противотанкови оръжия, пехотата ще се окаже прегазена от руските танкове там, където няма ракети Javelin, смятат още авторите.
Като илюстрация са сочени руските системи за залпов огън БМ-30 „Смерч“ с обсег до 90 км, или с 30 км повече от британския еквивалент. Те обикновено се включват във финала на артилерийска подготовка, траеща понякога до 4 часа, и могат да използват термобарични снаряди, при избухването на които ефектът от ударната вълна е сходен на този на миниатюрен ядрен взрив.
По повод тактиките за война в дигиталното пространство и атаки, включително през социални мрежи, се казва, че военните на НАТО би трябвало да са добре запознати с манипулативните методи и когато излизат на маневри, да се превърне в принцип да оставят вкъщи смартфоните и таблетите си.
През юли „Таймс“ съобщи, че в Единбург е открито бюро на една от новинарските агенции на Кремъл, която „разпространява дезинформация и инфилтрира елитни унивреститети“.
Сред изброените в доклада методи има следните:
– устройства за откриване разположението на снайперисти само по звука от изстрела
– дронове, летящи по двойки, като този на по-малка височина привлича огъня на противника, а този над него следи откъде се стреля и подава данните към артилерията, нанасяща удар след 15 минути
– текстови съобщения или употреба на медиите към цялото население в определен район преди руска атака, с които се създава объркване, дезинформация, паника без нито един изстрел
– масирано директно обработване с есемеси на населението или части от армията (включително семействата на войниците) да подкрепят местни проруски елементи или сепаратисти
– атака срещу системи с GPS навигация, за да се объркат частите на противника при движението си на бойното поле; на британските части се препоръчва да учат ориентиране по карта и с компас
– апаратура, монтирана в граждански автомобили, с която да се прехващат комуникации между военните
– изпращане на „малки зелени човечета“ (руски спецчасти без опознавателни знаци) за саботаж, атаки по инфраструктурата, подкопаване работата на органите на реда, ликвидиране на политици и отвличане на хора
Анализатори смятат, че за разлика от студената война конфронтацията със Запада този път не е на солидна идеологическа основа, а е завръщане към конкуренцията между империите през ХIХ век и борбата за сфери на влияние.
Управлението на Путин се нуждае от подобно противостоене, за да мобилизира руснаците около властта за самоотбрана и помпане на национално самочувствие, тъй като това е по-лесно, отколкото да постигаш икономически успехи.
Интервенцията в Украйна върши работа в този смисъл, защото Москва практически контролира съдбата на важна съседна икономика, оправдава изливането на средства във военнопромишления комплекс и си има своя малка победа – анексирането на Крим.
Наблюдаваме фундаментална промяна в парадигмата за воденето на война, защото вече всичко е оръжие, се казва още в доклада. Това включва дезинформация за объркване на дебата в обществото, кибератаки, икономически натиск.