Видовден е. Празникът се чества на 15 юни по стар стил, на 28-и по нов и е особено тачен в Сърбия, където се свързва със значими за страната събития като Косовската битка между войските на княз Лазар и султан Мурад през 1389, убийството на австро-унгарския ерцхерцог Фердинанд и началото на Първата световна война през 1914, провъзгласяването на т.нар. Видовденска конституция през 1921, както и прочутата реч на Слободан Милошевич на Косово поле през 1989, която поставя началото на разпада на Югославия.
В България Видовден се празнува предимно в западните краища, но изразът „Ще дойде Видовден“ е разпространен в цяла България и има значение на „ще дойде ден за разплата, за възмездие, за уреждане на сметките“.
Религиозният характер на празника е отстъпил за сметка на езическа обредност. В народните традиции на този ден се почита Вида, сестра на двамата братя светци-градушкари Вартоломей и Елисей.
В миналото се е смятало, че градушките са наказание за грехове и затова на Видовен са извършвани ритуали за предпазване от това бедствие.
На Видовден се става рано, за да се види изгрева на слънцето и не се работи полска работа.