12.9 C
15 C
17.7 C

Манчестър Юнайтед шокира шампиона Сити и грабна ФА къп

Манчестър Юнайтед победи Манчестър Сити с 2:1 във финала на ФА къп, игран на „Уембли“ и за 13-и път спечели трофея.

Така „червените дяволи“ си отмъстиха за загубата в битката за трофея (1:2) през миналата година и спасиха сезона след осмото си място в шампионата. Успехът им донесе и квота за Лига Европа.

Шампионът Сити пък пропусна уникалната възможност да направи дубъл за втора поредна година.

Първият точен удар в мача дойде в деветата минута, когато Алехандро Гарначо шутира в очертанията на вратата, но без проблем за Щефан Ортега.

Гарначо все пак успя да се разпише след половин час игра, възползвайки се от грешка на Йошко Гвардиол и Щефан Ортега, след което аржентинецът просто прати топката в опразнената врата.

Първата по-опасна ситуация за Сити дойде в 37-ата минута, когато Бернардо Силва стреля силно, но Андре Онана спаси.

Само минута по-късно Маркъс Рашфорд вкара втори гол, но попадението му беше отменено заради засада на Алехандро Гарначо в хода на атаката.

Манчестър Юнайтед все пак поведе в 2:0 в 39-ата минута след атака по дясното крило, завършила с точен удар на младока Коби Мейну.

Първите минути на втората част предложиха опасности пред двете врати, а напречната греда спаси Юнайтед в 55-ата минута след изстрел на Ерлинг Холанд.

Пет минути по-късно вратарят на „червените дяволи“ трябваше да се намесва решително след топовен удар на Кайл Уокър.

Манчестър Юнайтед извади късмет е 64-ата минута, когато Хулиан Алварес прати топката на сантиметри от гредата.

Вратарят на Сити Щефан Ортега трябваше да се намесва решително в 68-ата минута при удар на Гарначо.

Четвърт час преди края Ерлинг Холанд беше задържан в наказателното поле, но реферът Анди Мадли не прецени, че има основание да отсъди дузпа.

Минути преди края Жереми Доку върна интригата след удар от дистанция в долния десен ъгъл на Онана – 1:2.

До края Сити опита да изравни, но това не се случи.